Преди дни от Босилеградско се върнаха учените от Секцията по диалектология и лингвистична география на Института за български език, които продължават да попълват Интерактивната кулинарна карта на българската езикова територия.
Не за първи път в предаването "За думите" напомняме, че българската езикова и етническа територия не съвпада с държавните граници на съвременна България. След поредица от катастрофални за народа ни войни и намеси на "великите сили" много наши сънародници остават извън пределите на държавата в съседни балкански страни. Пак под натиска на чужди политически интереси и собствено политическо безгръбначие темата за сънародниците ни зад граница беше табу по време на т.нар. социализъм. Днес поне можем да говорим за тях, но инерцията на незаинтересованост и бездействие на държавата по отношение на българите зад граница за жалост продължава.
В момент, когато виждаме колко крехък е мирът, който смятахме за даденост, колко лесно и безнаказано се прегазват човешки съдби и се прекрояват граници, дали народните водачи най-сетне ще осъзнаят, че хората са ценни. Хората с техните семейни истории, майчин език, дом, грижи за децата, планове за бъдещето. Останалото е територия.
Чуйте разказа на проф. Ана Кочева, ръководителка на проекта, за съдбата на сънародниците ни от така наречените Западни покрайнини, за техния запазен български говор, за гостоприемството, сладките гозби и сладките приказки, които можем да "вкусим" чрез документалните записи на интерактивната карта.
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради нашето общество – водите, почвите, горите и полезните изкопаеми. "Наистина ние сме най-големия научно-изследователски център в областта на науките за земята в България. Намираме се в София, това е..
Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията им "до 15 учебни дни в една учебна година с мотивирано заявление от родителя до класния ръководител, но не повече от 5 дни наведнъж" при леки неразположения или важни семейни причини. Изненадващо синдикат "Образование" към КТ..
Европейският фестивал на зооморфните маски се проведе в италианския град Исерния и събра над 400 участници от 12 държави. Както се досетихте от името на събитието, става дума за обредите на предците, в които мъже са се преобличали като животни, за да призовават плодородието на земята, завръщането на пролетта и прогонването на болестите. Кожи,..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест на съвършеното творение на светите Кирил и Методий фондация "Глаголитика" ще представи през 2025 година цикъл от лекции под надслов "Научни и богословски аспекти в изучаването на глаголическата..
На 16 април 1925 г. дейци на военното крило на комунистическата партия извършват зловещ атентат в черквата "Св. Неделя" – най-големият терористичен акт за целия ХХ век в света. Загиват 134 души, ранени са над 500. Сред тях 12 генерали, 15 полковници, 7 подполковници, 3-ма майори, 9 капитани, 3-ма депутати. Смъртта настига и столичният кмет..
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе..
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради..
Последното заглавие в репертоара на театър "Възраждане" е приказката "Бременските музиканти" по братя Грим. В тази адаптация на класическия текст..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg