Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Страхил Делийски

"Народната политология" като фактор и въздействие

Страхил Делийски
Снимка: БГНЕС

Всекидневните разговори за политика или още нещо за "народната политология" като фактор и въздействие. 

Политологът Страхил Делийски говори по темата в "Нашият ден":

"Къде на шега, къде на истина, аз употребявам понятието "народен политолог". Нямам предвид някакво йерархизиране на политическото знание. Става въпрос за различни методологии. Ето, народният политолог има за основа на своята методология непосредствения всекидневен живот, в който той участва. Медийният политолог, от своя страна, е човек, който интерпретира през вече наложени медийни рамки и дневен ред. Академичният политолог пък използва някоя налична теория, за да обясни политическия свят. Това са три различни версии за политиката. Големият проблем, според мен е, когато тези три версии започнат да нямат нищо общо помежду си. Това означава, че теорията трудно се свързва с всекидневния живот, че дневният ред на медиите е различен от дневния ред на тези, които го преживяват. Това означава, че някъде в използването на словото ние сме разкъсали реалността, която ни заобикаля. Със сигурност това е сигнал за някаква криза на колективния смисъл.

Ключов проблем за тази тежка поляризация и за разминаването на различните политологии е именно в това, че в критична ситуация ние сякаш забравяме да мислим критично и да си даваме сметка, че информацията, която ползваме, е била създадена, за да свърши някаква работа. 

Ако липсва уважение към чуждото мнение, тогава нашето общуване – вместо размяна на мисли, ние получаваме надвикване, крясъци и обиди. Това вече не е общуване, не е продуктивно за смисленото конструиране на общата ни реалност. 

Едно от предимствата на народната политология е, че при нея липсва претенцията за всичкознание и за универсална валидност на гледната точка. Народният политолог, съмнявайки се в онова, което мисли, той започва да мисли истински.

Демократичният свят се гради върху специфична култура на общуването. Идеята, че всеки има право на глас, и това е победа на една голяма битка за политическо равенство. Демокрацията е именно функция на този тип култура на общуване – осъзнаването, че всеки човек е един глас, че всеки глас е равен на всеки друг глас, гледната точка на всеки един е еднакво валидна на всяка друга гледна точка."

Чуйте повече от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещата ни с Христос

На 2 февруари от древност се празнува Сретение Господне, т. е. срещата на праведният Симеон с Богомладенеца в храма. В същото време днешният евангелски текст разказва за изцеряването дъщерята на една хананейка от Господ Иисус Христос. В неделята на хананейката и в деня на Сретение Господне с доц. Мариян Стоядинов, преподавател в православния..

публикувано на 02.02.25 в 09:45

Емилия Милчева: Не беше позволено преходът да бъде осмислен

Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща" не трябва да говорим обаче? И не са ли тези "отминали неща" дълбоко вкоренени в живота ни? Наистина ли ДС и неговите октоподни пипала са отрязани днес, 35 години по-късно, та да спрем да говорим?..

публикувано на 02.02.25 в 09:45
Мелания Тръмп на инаугурацията на президента Доналд Тръмп

Изкуството да си първа дама: символи и послания

Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва да е умерена и овладяна – нито прекалено емоционална, нито прекалено студена и строга. Стилна е, но не и екстравагантна, елегантна е, но не и скучна, модерна, но не и жертва на модата. Зад нея стои..

публикувано на 02.02.25 в 09:05
Доц. Ивайло Найденов, Ана-Мария Кръстева и Робърт Джераси

Виното в религиозните традиции на юдеи и християни

В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..

публикувано на 01.02.25 в 14:25
Александър Папко

Беларус или "Какво да се прави?"

Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина.  Какво..

публикувано на 01.02.25 в 09:00