Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тодор Тодоров: Поляризацията е неизбежна в контекста на тази медийност и това говорене

Затова е тази обостреност в публичното пространство и между хората и това деление, което всяко ново събитие произвежда

Снимка: БГНЕС

Доколко разговорите за политика в домашна обстановка и потребяването на медийна информация променят нагласите в обществото? Как "народната политология" се превръща във фактор? 

Философът Тодор Тодоров прави своя коментар в "Нашият ден":

"Не мисля, че във всекидневните разговори човек наистина осъзнава колко е обект на манипулация – дори когато тези разговори се отнасят до въпроса за манипулацията. Ние живеем в едно медийно общество, в което всички са облъчвани от информация постоянно, вкл. и от политологически и социологически анализи. 

Всеки анализ съдържа някакво политическо послание. Когато се говори за общество и за политика, това е неизбежно – да се вземе някаква страна, позиция, отношение. Докато всекидневните по някакъв начин отразява онова, което се случва в публичното пространство. Те смесват този нисък дискурс, ниският разговор, който тръгва отдолу. Може да се нарече "киническото говорене" на хората – то обикновено е обагрено с епитети, обиди, псувни дори... Обикновено перспективата на това ниско говорене е насочена срещу властта. 

В нашето всекидневно говорене ние сме много категорични, крайни и радикални. Поради влиянието на социалните мрежи – всички хора се оказват специалисти по всичко, независимо от сложността на проблема. Хората поставят категорични оценки – много крайни обикновено – и затова е тази обостреност в публичното пространство и между хората и това деление, което всяко ново събитие произвежда."

Според философа тази поляризация е неизбежна в контекста на тази медийност, в контекста на това говорене в публичността.

Чуйте повече от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обезщетяване на собственици на одържавени имоти

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..

публикувано на 21.02.25 в 14:45

Музика, храна и талант: Пътят на един афганистанец в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..

обновено на 21.02.25 в 13:47

Кралят е жив!

В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..

публикувано на 21.02.25 в 13:10

Измененията в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие – последици

До какви последици за собствениците на имоти водят направените изменения на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, приети в пленарна зала на 9 февруари 2024 г.? Доколко са съобразени с Конституцията на Република България тези поправки? Как ще бъдат обезщетени собствениците на имоти? Какъв е казусът на Кирил Киров , собственик на имоти около..

публикувано на 21.02.25 в 12:45

Екскурзоводът – разказвач на истории и пазител на традиции

На 21 февруари светът отбелязва Международния ден на екскурзовода – професия, която има ключова роля в опазването и популяризирането на културното наследство. По този повод разговаряме с Румяна Титерякова , дългогодишен екскурзовод и преподавател в Пловдивския университет, за предизвикателствата пред професията и необходимостта от баланс между..

обновено на 21.02.25 в 12:37