Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тодор Тодоров: Поляризацията е неизбежна в контекста на тази медийност и това говорене

Затова е тази обостреност в публичното пространство и между хората и това деление, което всяко ново събитие произвежда

Снимка: БГНЕС

Доколко разговорите за политика в домашна обстановка и потребяването на медийна информация променят нагласите в обществото? Как "народната политология" се превръща във фактор? 

Философът Тодор Тодоров прави своя коментар в "Нашият ден":

"Не мисля, че във всекидневните разговори човек наистина осъзнава колко е обект на манипулация – дори когато тези разговори се отнасят до въпроса за манипулацията. Ние живеем в едно медийно общество, в което всички са облъчвани от информация постоянно, вкл. и от политологически и социологически анализи. 

Всеки анализ съдържа някакво политическо послание. Когато се говори за общество и за политика, това е неизбежно – да се вземе някаква страна, позиция, отношение. Докато всекидневните по някакъв начин отразява онова, което се случва в публичното пространство. Те смесват този нисък дискурс, ниският разговор, който тръгва отдолу. Може да се нарече "киническото говорене" на хората – то обикновено е обагрено с епитети, обиди, псувни дори... Обикновено перспективата на това ниско говорене е насочена срещу властта. 

В нашето всекидневно говорене ние сме много категорични, крайни и радикални. Поради влиянието на социалните мрежи – всички хора се оказват специалисти по всичко, независимо от сложността на проблема. Хората поставят категорични оценки – много крайни обикновено – и затова е тази обостреност в публичното пространство и между хората и това деление, което всяко ново събитие произвежда."

Според философа тази поляризация е неизбежна в контекста на тази медийност, в контекста на това говорене в публичността.

Чуйте повече от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екстремно лято

Екстремните спортове са необятна вселена, в която пристъпваме върху дъска за kite surf. Още по-необятна и труднодостъпна вселена са облеклата за екстремни спортове, в частност за кайт сърф. Марианна Калъчева – Мери и Калина Палавеева влизат в тези две вселени почти на шега, с лекотата и свободата на младостта, но и с увереността, че могат..

публикувано на 04.07.24 в 17:30
Мемориалът в планината Ръшмор

В Деня на независимостта на САЩ празнуваме българо-американското приятелство

На днешната дата (4 юли) САЩ отбелязва своя национален празник – Деня на независимостта . През 1776 година след Американската революция бившите 11 британски колонии обявяват своята независимост от британската корона. С подписването на Декларацията за независимостта тогавашният Конгрес поставя основите на американската държава, като "страна на..

обновено на 04.07.24 в 16:25

Европейско финансиране за семейни фирми и креативни индустрии – възможности и успехи

В рубриката “Темата на деня” на предаването “Нашият ден” обсъждаме с адвокат Биляна Тончева възможностите за европейско финансиране за развитие на креативните и творчески индустрии. Европейските фондове предоставят до 150 хиляди лева безвъзмездно финансиране за български предприятия и фирми от творческите индустрии по оперативна програма “Иновации и..

обновено на 04.07.24 в 12:06
Фабриката

Валтер Гропиус: Пионерът на модерната архитектура

Валтер Гропиус (на немски: Walter Gropius) е германски архитект, който е оставил дълбок отпечатък в историята на модерната архитектура. Той е един от основателите на прочутата школа "Баухаус“ и е сред пионерите на модернизма, заедно с Лудвиг Мис ван дер Рое и Льо Корбюзие. В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" говорим за него,..

обновено на 04.07.24 в 10:49

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40