Сборникът "Призраци в библиотеката" е посветен на трите житейски и професионални увлечения на Васил Загоров – книгите, библиотеките и фантастиката. Читателите ще открият дълги и къси разкази, весели и тъжни сюжети. Книгата разказва истории за библиотекари, издатели, музейни работници, учени, чиито първоначални обекти на подражание са събирани по време на научните пътувания на автора в страната и чужбина.
Кой е Васил Загоров?
Той е университетски преподавател и учен, доцент по книгознание, библиотекознание и библиография, доктор по журналистика и страстен изследовател на миналото на книгата.
"В този малък сборник с разкази се намират неща, които обикновено остават извън обществения разговор, свързан с книгите, културата, с институциите на паметта. Така че това е една от основните провокации да разкажем нещо, което остава невидимо или в сянката на нещата“, споделя Васил Загоров в "Нашият ден".
Борхес и мечтата му за свободната библиотека
"Това е мечта на библиотекарите, мечта която малко или много беше постигната със създаване на цифровата среда и онлайн културата. Тази среда отключи много призраци. Водещият разказ в сборника е "Библиотекарят“, където класически библиотекар се сблъсква с програмист в един постапокалиптичен свят, в който няма електричество“, допълва авторът.
Книгата е един цивилизационен фактор, без който нашето общество, нашата цивилизация нямаше да се развие по този начин и да има тези постижения. В кориците на една книга има много себичност, графомания и плагиатство.
Целия разговор с Васил Загоров можете да чуете в звуковия файл.
"Когато бръшлянът поникне" е дебютна стихосбирка на Александър Ботйов – родственик на поета революционер Христо Ботев. Тя ще бъде представена за пръв път пред публиката на 6 ноември от 19 часа на Арт сцена "Шипка" 34 . Актрисата Милена Червенкова и пианистът Марио Йоцов са сътворили своеобразен поетичен спектакъл с около 20 творби на автора...
В галерията на Съюза на българските художници, на втория етаж на "Шипка" 6 до 15 ноември се представя изложба, проследяваща целия творчески път на художника Николай Янакиев. Подредени са близо 100 произведения, по-голямата част от тях са създадени през 2020-2024година. Заглавието "Фрагменти по пътя" обединява различни по формати знакови за..
"Чумата" е весел разказ за сериозни неща в превод на Аглика Олтеан. Сценичната обработка и постановката са на Боил Банов, сценографията – на Юлияна Войкова-Найман, музиката – на Мартин Каров. В ролите ще видим актьорите: Божидар Мицев, Деница Даринова, Кирил Бояджиев, Георги Спасов, Петър Калчев. Спектакълът се играе на Камерната сцената на..
Живеем в разфокусирано общество, в постоянен режим на реакция. Едва се задържаме на повърхността на потопа от информация, а екраните, залепени за лицата ни, ни пречат да отстъпим крачка назад за да видим цялата картина. Темите се изхабяват изключително бързо, позициите са полярно противоположни, всеки попада в своята ехо стая и оттам си въобразява,..
Уилям Шекспир отново е на театралната ни сцена. "Митове за крал Макбет" е четвъртата премиера за новия сезон на номинирано от "Малък сезон 2024" представление на Театрална работилница "Сфумато". Спектакълът е резултат от ателие върху пиесата на гения, което има за цел да изследва какво е злото и как то се поражда в човека. "Митове за крал Макбет" не..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" бе засегнат въпросът за възможността и предизвикателствата на живота по крайбрежието на..
Концерт на Зорница Иларионова и Божана Павлова под надслов "Огън и страст за цигулка и китара" ще се състои в Българския културен институт в Будапеща на 5..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg