Сборникът "Призраци в библиотеката" е посветен на трите житейски и професионални увлечения на Васил Загоров – книгите, библиотеките и фантастиката. Читателите ще открият дълги и къси разкази, весели и тъжни сюжети. Книгата разказва истории за библиотекари, издатели, музейни работници, учени, чиито първоначални обекти на подражание са събирани по време на научните пътувания на автора в страната и чужбина.
Кой е Васил Загоров?
Той е университетски преподавател и учен, доцент по книгознание, библиотекознание и библиография, доктор по журналистика и страстен изследовател на миналото на книгата.
"В този малък сборник с разкази се намират неща, които обикновено остават извън обществения разговор, свързан с книгите, културата, с институциите на паметта. Така че това е една от основните провокации да разкажем нещо, което остава невидимо или в сянката на нещата“, споделя Васил Загоров в "Нашият ден".
Борхес и мечтата му за свободната библиотека
"Това е мечта на библиотекарите, мечта която малко или много беше постигната със създаване на цифровата среда и онлайн културата. Тази среда отключи много призраци. Водещият разказ в сборника е "Библиотекарят“, където класически библиотекар се сблъсква с програмист в един постапокалиптичен свят, в който няма електричество“, допълва авторът.
Книгата е един цивилизационен фактор, без който нашето общество, нашата цивилизация нямаше да се развие по този начин и да има тези постижения. В кориците на една книга има много себичност, графомания и плагиатство.
Целия разговор с Васил Загоров можете да чуете в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..
17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино" с няколко продукции – къде драматични, къде..
Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си? Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..
Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..
ЕЙ БО, коемдийният инфлуенсър на годината! Познаваме го от Tik Tok, Instagram, Facebook, YpouTube, Treads...Това е актьорът Борислав Вълов. Роден е в Монтана, завършил журналистика и актьорско майсторство. Работи като актьор в Шуменския театър и участва в спектакли на Теди Москов. Гледали сте го, той просто изскача от всякъде! Пеенето е..
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
Пиесата "Муа у тупан" от Боян Папазов е първата премиера за новата година във Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров". Постановката по комедията на..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg