"Обекти на тежестта" е името на самостоятелна изложба на младия визуален артист – Александър Лазарков в столичната галерия "Little Bird Place". Куратори на проекта са Теодора Константинова и Радослав Механджийски. Младият визуален артист поставя под въпрос понятието за "тежест", доколко самите ние сме зависими от физичните явления, доколко ги разпознаваме и доколко ясна е взаимовръзката ни с тях? Произведенията са резултат от множество експерименти с материали, техники и предизвикателствата на техните (не)възможни взаимодействия. Като един изобретател, Александър Лазарков ни повежда по пътя на неподозираните сигурни неща. Александър Лазарков завършва специалност "Графика" в Националната Художествена Академия. Вълнува се от експериментирането с идеи и изразни средства, непрестанно изненадва с нови подходи и интерпретации на теми от сферите на биологията, екологията, химията, физиката и психологията. През 2020 г. печели конкурса "Cubos del tentaciones" в Билбао, Испания. Той е и един от резидентите в "Little Bird Artist Residency" в село Лещен през 2020 г.(Съвместна инициатива на "Little Bird Place" и "Art & Culture Today"). През 2021 г. Александър е номиниран за престижната награда за млади художници БАЗА, а чрез четене сферата на физиката се провокира да създаде тази изложба:
"Когато започнах да чета повече за физиката и квантовата физика, беше неизбежно да достигна до теорията на Айнщайн и открих константата гравитация и че всичко зависи от нея. Технически самата изложба използва материали и елементи очевадно тежки като камъни – но и светлина, която се опитах да натурализирам по някакъв начин. Също така и магнитни взаимодействия. Препратките са доста видими. С камъните съм направил облак от тежестта, защото облакът символизира нещо, което не докосваме, но приемаме за нещо много леко. Такива паралели са интересни. Пречупването на нещата през нас."
В изложбата Александър използва понятието за "тежест" както във физичен, така и в метафорично-психологически смисъл. Паралелите са между тежестта, обектите, подвластни на нея и тяхната аналогия с нас самите. Изложбата може да бъде видяна до 20-ти май в галерия "Литл Бърд плейс".
Повече чуйте в звуковия файл в разговора с Александър Лазарков.
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на независимата сцена. Сценичният вариант и режисурата са на младата и талантлива Патрисия Господинова, а публиката ще види актьорите Боряна Маноилова в ролята на Йерма, както и Ахмет Исмаил – като Хуан, и..
Новият документален филм "Пеперуди на Еверест" на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча представя последното артистично пътешествие на международно признатия хиперреалистичен художник Рос Росин. Филмът е посветен на творческата еволюция на Рос през годините, а музикалният му съпровод носи личния почерк на българския артист Андрей Янев, който вече..
В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..
Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...
С проф. Джън Дзин от Китайската художествена академия разговаряме в "Terra Култура" за артпроекта "Пастир на светлината" и България като първа локация на Expeditionary Light Project. В ефир превежда Преслава Павлова. Проф. Джън съчетава технологии и изкуство, за да създава мултисензорни преживявани. Творчеството му е социално ориентирано,..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg