Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спасителката на над 700 украински животни заминава отново за Украйна

Българката Петя Петрова пристига на 25 февруари на полско-украинската граница с няколко чувала храна за кучета и котки и започва извеждането на животни от Украйна и настаняването им в Полша и в Германия. Тя е първата активистка на PETA-Германия, която заминава на полско-украинската граница. Петя Петрова е на 34 години, от Пазарджик, живее в Щутгарт – Германия от 2006 г., отглежда пет котки, всички от България, с активизъм за животните се занимава от 2019 г., военните конфликти не са ѝ непознати – работила е през 2014 г. в Египет за национална организация за защита правата на човека.

Първоначално българката отива в полското градче Przemysl близо до полско-украинската граница само със своя приятел. Първите дни помагат на бежанците от Украйна, пристигащи с домашните си любимци, също превозват и майки с деца, междувременно влизат във връзка с украински организации за животни и влизат през Полша в Украйна и започват редовни доставки на храна за кучета и котки, а връщайки се обратно, превозват евакуирани животни от украински приюти до ветеринарни клиники в Полша. По-късно организират и редовни доставки на храна за селскостопански животни с помощта на тежкотоварни автомобили.

В продължение на 7 седмици Петя Петрова, заедно с още 11 активисти, само с 3 микробуса извеждат от Украйна близо 800 кучета и котки – повечето от приюти.

Как се организират спасителни акции за животни по време на война, какви са трудностите по пътя, как се настройва човек психически за трудностите и ужасните гледки по пътя, какво се случва с ранените и болните животни след спасяването им, намират ли си украинските кучета и котки стопани и къде, Петя разказва и любопитните истории на котката Кримзи, която вече е интернет звезда и на бийгълите Мики и Кики:

Чуйте повече от звуковите файлове.




Петя Петрова напуска PETA в края на април заради решението на организацията да прекрати акциите по извеждане на животни от Украйна и решава да работи самостоятелно с украинската организация Uanimals и с полски организации и конкретни ветеринарни клиники.

Петя в момента е в България – готви се за следващото си пътуване обратно към животните в Украйна, предстои ѝ закупуването на автомобил, с който да превозва животните.

Петя Петрова приема финансови и предметни дарения за следващите месеци за: бензин, храна за животните, лечение на болни и ранени животни в полски клиники.

Можете да помогнете на Петя Петрова да спасява животни от Украйна, като дарите на PayPal  Petya.mir.petrova@gmail.com

Снимките са предоставени от Петя Петрова.

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12