Децата с аутизъм са различни, затова и с тях трябва да се работи по различен начин. При голяма част от тях се наблюдават характерни сензорно моторни нарушения – например обща неловкост, некоординирана походка, проблеми при извършването на фини целенасочени движения, непоносимост към звукови и други стимули от средата.
Ето защо е важно тези децата да развиват физическите си качества. Освен това стимулирането на двигателната активност води и до подобряване на разбирането, концентрацията, устойчивостта на вниманието и уменията за учене.
Децата с аутизъм често се "затварят в себе си“, не желаят да общуват и нямат желание да развиват двигателните си умения.
"За хората с аутизъм понятието свободно време е най-абстрактното и трудно за разбиране понятие. Те тенденциозно вътрешно търсят и организират за себе си. Това да бъдат заети непрекъснато е важното за децата и юношите с аутизъм“, обяснява в "Нашият ден“ Ани Сапунджиева от сдружение “Аутизъм“.
Каузата
Достъп до терапевтична услуга ежедневно получават около 45 деца, юноши и младежи с аутизъм в Център за социална рехабилитация и интеграция на деца и лица с нарушения от аутистичен спектър. Изграждане на адаптирана спортна площадка за спорт на открито е кауза, зад която застават членовете на Лайънс клуб "София Диамант“.
В навечерието на деня на детето от Лайънс клуб "София Диамант“, съвместно със Столична община, организират на 28 май от 11 до 18 ч. в парк "Борисова градина", лятна сцена, празник за децата под мотото "Всички заедно”. Предвидени са забавни игри и танци, детско караоке, ателиета за рисуване, оцветяване, изработване на предмети. В допълнение организаторите са подготвили томбола и много награди, разказва Велизара Тодорова от Лайънс клуб "София Диамант".
Целия разговор с Ани Сапунджиева и Велизара Тодорова можете да чуете в звуковия файл.
Снимка - Сдружение "Асоциация Аутизъм"
За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..
На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..
Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..
Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..
В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg