Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цената на действието и бездействието спрямо украинските бежанци

Снимка: Фондация "Три жени"

Само преди ден бе разпространено открито писмо от представителите на фондация "Три жени" до вицепремиера Калина Константинова, в което те определиха видеообръщението ѝ като срам. 

София Коен от фондация "Три жени" коментира за "Нашият ден“: "Всички български граждани вече знаят, че помощта за украинските бежанци не е въпрос на средства, защото те са налични. Те са предоставени от ЕС по специална програма, гласувана за подпомагане на бежанската вълна в цяла Европа, особено тези на първа и втора линия. Парите, които се използват, за да бъде осигурена помощта, са на данъкоплатеца от цяла Европа, а не само наши."

Ето какво се казва в писмото, изпратено до вицепремиера: "Срам – това почувствахме, слушайки неуместните Ви сърдити реплики по адрес на бежанците – за капризите им и неподчинението им на Вашия план. Възмутени сме от това, че проявявате толкова малко разбиране от какво се нуждаят тези жени и техните деца в момента – от достъп до медицинска помощ, от подходяща храна за малки деца, от възможност за социализация и интеграция в обществото, от занимални за децата, от уроци по български език за майките, за да могат да се включат в пазара на труда. А не от настаняване в откъснати от цивилизацията почивни станции, без каквато и да било перспектива за бъдеще в България“.

"Грешката в програмата е, че не събра необходимата информация. Не бе комуникирано с бежанците и те не бяха информирани адекватно. Това най-вероятно доведе до тази фрустрация в екипа на щаба", допълва София Коен. 

"В момента имаме огромна вълна от молби, които пристигат при нас за елементарни базисни неща, като сапун, мляко за бебета, прах за пране, както и лекарства. Сега бежанците се озоват в ситуация, където нямат и аптека на близо. Може би това беше недомисленият момент в тяхното разселване", казва тя.

Всички трябва да си дадем сметка, че тези хора живеят в условия, които зависят от всички нас и тази програма.

Целия разговор със София Коен можете да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Неделчо Тотев

Д-р Неделчо Тотев: Трябва да бъде вкаран реализъм в преговорите за КТД

Преди седмица Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национални ефективни стачни действия във връзка с преговорите за колективен трудов договор в сектора. Акушер-гинекологът д-р Неделчо Тотев , директор на Общинската болница в Чирпан и председател на Сдружението на общинските болници, коментира в Lege Artis исканията на..

публикувано на 16.07.25 в 13:47

Стандарт е категорично необходим във всяка една медицинска специалност

Родилките в "Майчин дом" ще попълват анкета при изписването, в която ще посочват дали са доволни от медицинското обслужване и от етичното отношение на лекари, акушерки, медицински сестри и санитари. Това е една от мерките за подобряване на комуникацията между лекари и пациенти в лечебното заведение, която ще бъде предприета след обвиненията срещу д-р..

публикувано на 16.07.25 в 12:46

ДОБРОволческите възможности по света и у нас

ДОБРОволчески възможности по света и у нас в рамките на проекта "ДОБРОкаст пътува – пътувай с нас!" представя в "Нашият ден" Катерина Стоянова , председател на УС на CVS България. На фокус е фестивалът "48 часа Варуша Юг“, който предстои във Велико Търново между 15 – 17 август. "ДОБРОкаст" е единственият подкаст, посветен изцяло на..

публикувано на 16.07.25 в 10:35
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..

публикувано на 15.07.25 в 16:15
Проф. Милен Замфиров

Новите технологии в съвременния образователен процес

Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..

публикувано на 15.07.25 в 12:45