Само преди ден бе разпространено открито писмо от представителите на фондация "Три жени" до вицепремиера Калина Константинова, в което те определиха видеообръщението ѝ като срам.
София Коен от фондация "Три жени" коментира за "Нашият ден“: "Всички български граждани вече знаят, че помощта за украинските бежанци не е въпрос на средства, защото те са налични. Те са предоставени от ЕС по специална програма, гласувана за подпомагане на бежанската вълна в цяла Европа, особено тези на първа и втора линия. Парите, които се използват, за да бъде осигурена помощта, са на данъкоплатеца от цяла Европа, а не само наши."
Ето какво се казва в писмото, изпратено до вицепремиера: "Срам – това почувствахме, слушайки неуместните Ви сърдити реплики по адрес на бежанците – за капризите им и неподчинението им на Вашия план. Възмутени сме от това, че проявявате толкова малко разбиране от какво се нуждаят тези жени и техните деца в момента – от достъп до медицинска помощ, от подходяща храна за малки деца, от възможност за социализация и интеграция в обществото, от занимални за децата, от уроци по български език за майките, за да могат да се включат в пазара на труда. А не от настаняване в откъснати от цивилизацията почивни станции, без каквато и да било перспектива за бъдеще в България“.
"Грешката в програмата е, че не събра необходимата информация. Не бе комуникирано с бежанците и те не бяха информирани адекватно. Това най-вероятно доведе до тази фрустрация в екипа на щаба", допълва София Коен.
"В момента имаме огромна вълна от молби, които пристигат при нас за елементарни базисни неща, като сапун, мляко за бебета, прах за пране, както и лекарства. Сега бежанците се озоват в ситуация, където нямат и аптека на близо. Може би това беше недомисленият момент в тяхното разселване", казва тя.
Всички трябва да си дадем сметка, че тези хора живеят в условия, които зависят от всички нас и тази програма.
Целия разговор със София Коен можете да чуете в звуковия файл.
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Ли ана Спирова, Варна: Преди години сключих договор за строителство на жилищна кооперация, съгласно клаузите на който трябваше да получа два апартамента и един мезонет. Условието беше те да ми бъдат предадени напълно завършени до..
Националното издателство за образование и наука "Аз-буки" и Институтът за български език "Проф. Любомир Андрейчин" при БАН ще представят на 24 май новата си съвместна книга "Написаното остава. Пиши правилно! 101 езикови бележки". Събитието ще се проведе от 12:00 ч. в парк "Княжевска градина" в София и е част от тържествата по случай Деня на..
Окончателно е решението на съда – 20 години затвор за Георги Семерджиев, който през лятото на 2022 година прегази с автомобила си две млади жени на столичния булевард "Черни връх". С над 160 км в час, на червено, дрогиран, с фалшива книжка и с фалшиви регистрационни номера – на 5 юли 2022 година, в тъмната част на денонощието, Семерджиев удря..
В навечерието на 24 май – денят на българската просвета и култура, и на славянската писменост – в студиото на радиопредаване гостуваха представители на едно от най-старите и уважавани училища в София – 129 ОУ "Антим I". Поводът е изключително тържествен – 130 години от създаването на училището. Гости бяха директорът Ангел Милков, учителите Павлина..
В специално участие в рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден", генералният консул на България в Мюнхен, Стефан Йонков , разказа за инициативите на българското консулство по случай 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура, и славянската книжовност. Силна и сплотена българска общност..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Преди празничния 24 май в "Нашият ден" разговаряме с Диана Андреева , директор на Обсерваторията за изследване на културата. Повод за срещата е докладът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg