Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От какво плачат думите?

Благодаря за вниманието, но думите не плачат дори когато ги забравяме, смачкваме, изкривяваме, изкрещяваме или подменяме с някакви бледи чуждоезични заместители. Плачем ние, хората, от незапомнени времена и по неизменни причини, човешко е. Неизменното и човешкото обаче се проявява най-вече, когато сме сами със себе си или сред много близки нам хора. Що се отнася до плача в публичната сфера, той е подвластен на социални и културни норми, различни за различните времена и цивилизации. Античните герои плачат и ридаят от скръб, гняв, ярост и порив за мъст. В друг момент мъжеството напълно изключва роненето на сълзи, което остава изцяло в зоната на женските несъвършенства. Анализ на войнишки писма и дневници от Първата световна война показва, че неписано правило е мъжете да сдържат сълзите си, които са смятани за израз на слабост.

Прелюбопитни са отговорите на много конкретния въпрос откъде "извират“ сълзите. Според много древни теории те идват от сърцето, дори някъде са смятали, че оттам те тръгват като твърда материя, която постепенно се превръща в течност. Хипократ и Авицена пък твърдят, че източник на сълзите е човешкият мозък. През седемнадесетото столетие се налага теорията, че сълзите се образуват чрез изпарение и кондензация. Страстите нажежават сърцето, от което излиза пара, която се втечнява при допира си със студените очи…

Още много интересни свидетелства за търсенето на обяснение за света и себе си в него на хората от незапомнени времена се крият в думите, с които е назован плачът в различните индоевропейски езици. Доц. Биляна Михайлова от Катедрата по общо, индоевропейско и балканско езикознание на Софийския университет проследява етимологията на наименованията и открива няколко основни признака и прилики с явления от околния свят, които раждат думите, използвани и днес от хората, говорещи някой от индоевропейските езици. Кои са те, чуйте в записа.

Разговор с доц. Биляна Михайлова.

Снимки – Pixabay

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..

публикувано на 24.02.25 в 17:00

Анатомия на страха: Епизод 3 – Страхът в различните култури

Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..

публикувано на 23.02.25 в 10:45

500 археологически експоната показва изложба в НАИМ при БАН

XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие.  Находките..

публикувано на 23.02.25 в 09:35
доц. Стойно Стойнов

Български учени с принос за научен пробив в лечението на ракови заболявания

Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..

публикувано на 23.02.25 в 08:15
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35