В ролята на Главен герой в "Нашият ден“ под светлините на ефирния прожектор застава Анна-Мария Йоцова, която е основател на българското Монтесори общество. Тя е основател на първата двуезична Монтесори детска градина в България. Тя е Монтесори педагог с диплом за работа с деца и подрастващи на възраст от три до осемнадесет години. Учила е детска психология в България и е специализирала като Монтесори учител във водещи Монтесори детски градини в САЩ. Осъзнаването, че има нужда от подкрепа за тези практики в България и за насърчаване на повече възрастни да се подготвят като AMI Монтесори педагози, я подтиква заедно със съмишленици да основе националната организация "Институт Монтесори България".
Накратко Монтесори методът дава онова, което е най-добро за децата. Те са поставени в центъра. Този вид обучение не се е концентрирала върху това какво трябва да прави детето за обществото, а какви природни умения то трябва да усъвършенства. Това е целта – да помогне на детето да развие своите дадености, съобразявайки се с неговите сензитивни периоди на развитие.
"Моите собствени деца ме върнаха към детските ми мечти. Това ме накара да преосмисля какво правя и защо го правя в живота си. Доколко то има смисъл, доколко то има стойност за другите – и основах Детска къща Монтесори, постепенно тя се разви в училище. И тази година завърши първият ни седми клас", споделя Анна-Мария Йоцова.
Образователната система трябва да разкрива най-доброто от потенциала на младите хора. "В наши дни образованието е много фокусирано върху академичните знания, но образованието и възпитанието. Аз самата съм образована в традиционното старо българско училище, това не е само академичните знания, то е и морално възпитание, то е и отношение към справедливост. То е включително духовно развитие", казва Анна-Мария Йоцова.
Каква е разликата на този модел от традиционния образователен?
Заради насърчаването на естествената енергия на детето да се развива и да знае много хора възприемат Монтесори образованието като “прогресивно”. Методологията е проектирана така, че ученето, усилията и инициативността да са свързани с удоволствие и успеха да можеш през тези най-формиращи години от живота.
"Разликите са доста в подхода, не толкова в съдържанието. Наблюдава се каква е нуждата на детето, така че да бъде подкрепено в своето развитие. Докато в традиционната система възрастните определят един план и всички се движат по този план, всяко дете е различна индивидуалност, в различни етапи може да поеме различни неща и да прояви различни интереси. Ученето идва винаги от интереса, каквото и да преподава учителят, каквото и да показва на децата. Той е този, който решава към какво да насочи децата. Свободата е другият важен елемент, но тя се дава със съответната отговорност", твърди Анна-Мария Йоцова.
И допълва, че като организация към AMI сме в помощ за въвеждането на Монтесори методологията в детски градини и училища, менторстваме обучението на бъдещи учители, организираме събития в подкрепа на родителството.
Голямата цел на едно автентично Монтесори училище е да се развие потенциалът на личността и да подготви децата да притежават нужните за живота умения. Академичната програма и знания не се различават от тези в традиционното училище, като тук е различен начинът на учене. Подготовката започва по-рано и е опосредствана с материали, които представляват по конкретен начин и материализират всяка концепция. Всяко дете развива опита си и извървява пътя до абстракцията, извлича формулата или извода, дефинира правилото и изключенията.
Често по метода Монтесори се обучават деца със специални образователни потребности. Децата могат да избират дейности, които предпочитат, и да работят с материали, разработени от д-р Монтесори. Това позволява на "различните" ученици да се учат, като използват ръцете си, а не от преките инструкции на учителя. Хората често се съсредоточават върху материалите, защото те са отличителни за метода. В момента има 300-400 учители, които са сертифицирани да преподават по Монтесори метода.
Нужно е още време, за да можем да видим пълния цикъл на този вид образователен метод в България.
Целия разговор с Анна-Мария Йоцова можете да чуете в звуковия файл.
Анна-Мария е основател на първата двуезична Монтесори детска градина в България Peekaboo Montessori Children’s House. Учила е детска психология в България, завършва своя Executive MBA по Бизнесмениджмънт в University of Sheffield (UK), а с обучението си към The Montessori St. Nicholas, MCI (UK) специализира като Монтесори учител във водещи Монтесори детски градини в Palo Alto (California, USA).
Започва професионалното си развитие като Мениджър проекти във Фондация “Бъдеще за България” през 1998 г. Придобива полезен опит в работата си като ПР мениджър. За период от около 10 години преминава през различни бизнес направления и се развива като топ мениджър.
В резултат – издава първия наръчник за въвеждане и прилагане на най-добрите търговски и маркетингови стратегии за развиващите се пазари. След като става майка, решава да се върне към нещата, които е мечтала да прави, и основава първата в България двуезична Монтесори детска градина Peekaboo.
Снимки – "Институт Монтесори България", БГНЕСВ рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" бе засегнат въпросът за възможността и предизвикателствата на живота по крайбрежието на Добруджа. В студиото гостува Павлин Стоянов, известен като "разказвач на истории с щастлив край", който сподели своите наблюдения и личен опит по темата. Павлин Стоянов подчерта важността на чистия..
На 7 ноември 2024 г. от 19:00 часа, бар-сцена "Топлоцентрала" ще бъде домакин на първото събитие от поредицата "Human Rights Talks" – инициатива, посветена на теми, свързани с правата на човека, създадена от Амнести Интернешънъл България. Събитието ще събере на едно място активисти, представители на гражданските организации, артисти, журналисти..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме за обединението "Ангели на пътя" – сдружение, създадено от родители и близки на загинали в катастрофи деца , които посвещават силите си на мисията за безопасност и справедливост на пътя. Основателката на сдружението, Петя Иванова , споделя за мотивацията, вдъхновението и болката, които стоят зад..
Във време, в което информацията струи отвсякъде, един аудио-визуален проект обяснява сложни концепции и явления на разбираем и атрактивен език – чрез анимация. Иван Попов от фондация "Заедно в час" представя във "Време за наука" видеопоредицата Sprouts. Sprouts е международна платформа за кратки анимирани видеа, подходящи за специалисти от..
Отваряме една безкрайна тема – опасностите в социалните мрежи. Води ли до проблеми ползването на TikTok? В "Тийн Тайм" задаваме този въпрос, след като CNN съобщи за съдебен иск срещу TikTok заради увреждане на психичното здраве на децата. В обвинението се твърди, че платформата е "пристрастила" младите хора и е навредила на психиката им...
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg