В рубриката "Епизоди от живота" разказваме за обединението "Ангели на пътя" – сдружение, създадено от родители и близки на загинали в катастрофи деца, които посвещават силите си на мисията за безопасност и справедливост на пътя.
Основателката на сдружението, Петя Иванова, споделя за мотивацията, вдъхновението и болката, които стоят зад инициативата. В ефира на "Нашият ден" тя разказа своята история и какво ги движи напред.
Петя преживява дълбока трагедия – синът на втория ѝ съпруг загива в тежка катастрофа, в която пострадват още двама млади мъже, оставайки с увреждания. "Когато това се случи, бях възмутена от липсата на адекватни мерки – шофьорските книжки не се отнемат, кръвните тестове се бавят и през това време виновниците остават на свобода, като често продължават да шофират", споделя тя.
В стремежа си за справедливост Петя започва да публикува своите мисли в социалните мрежи и скоро получава отзвук от много хора, които споделят подобни истории за загуба. Много родители се оказват в сходна ситуация – техните деца също са станали жертва на пияни и дрогирани нарушители, които с години остават безнаказани. "Това бяха системни нарушители, които шофират с висока скорост и представляват постоянна заплаха за всички", споделя Иванова.
Така през 2021 г. Петя и още пет семейства обединяват сили и основават "Ангели на пътя" с мисията да предотвратят подобни трагедии и да помогнат на родителите, изживяващи същата мъка. Днес сдружението наброява над 70 семейства, обединени от една обща цел – да работят за промени в законодателството и за повишаване на отговорността на пътя.
"Никой родител не бива да изживява такава болка", завършва Петя Иванова, подчертавайки, че тяхната кауза е не само в памет на изгубените деца, но и заради бъдещето на всички ни.
Чуйте разговора в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg