Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Антоанета Христова

Защо обществените настроения са объркани?

Когато и това мине, България ще има нужда от лечение

Проф. Антоанета Христова
Снимка: Ани Петрова

Нарастват ли шансовете за съставяне на кабинет в рамките на настоящия парламент с третия и последен мандат, връчен на БСП? В понеделник стартира вторият кръг от разговори за бъдещия кабинет. Психология на политиката – или възможно ли е съставяне на правителство с третия мандат? Какъв е профилът на преговарящите и може ли с нещо да ни изненада?

Проф. д-р Антоанета Христова, политически психолог, отговоря на тези въпроси в "Нашият ден". 

"Първо, мога да кажа, че обществените настроения са изключително объркани. Ситуацията е във високи нива на стрес на база на несигурността, в която живеем. Може би по време на целия преход е имало две ситуации, в които обществото е било с неясна перспектива. На първо място,  това е "Жан-Виденовата зима", и на второ място, е очакването за подобна в момента“, твърди тя.

Общественото настроение и нагласите се характеризират с отвращение към комуникацията, към прозрачните интереси пред публиката, които се демонстрират ежедневно. Тези интереси не са свързани с успешното управление, а с удовлетворяване на собствения интерес. 

"Отказът от информация какво става в политиката е част от най-големият проблем на една демокрация. Защото, когато се отказваш да слушаш медиите, които са припознати, кой към кого е. И всеки подбира какво да слуша, за да може бъде малко по-спокоен. Това е условието за продължаване на процесите за поляризация и радикализация", допълва проф. Христова.

Според нея управляващите са спрели мисълта да управляват процеса, в момента те управляват предизборната кампания. Това изцяло измества фокуса от това да управляват процесите, да управляват кризи, към това да управляват интересите на политическата партия и на личния си интерес.

Дори и да има избори, няма да има стабилен парламент. За да спрат процесите на поляризация, трябва да се промени начинът на публичното говорене. "През последните две години аз виждам срив на качеството на журналистическата работа. Всеки журналист по основните медии стимулира поляризацията, демонстрирайки собствената си страна“, казва политическият психолог.

Промяна ще има едва когато проблемът бъде осъзнат. Политиците трябва да олекотят нападките и да бъдат по-прецизни в изказа си, сравнявайки преимуществата и слабите страни на модела ГЕРБ. Според проф. Христова "Моделът ГЕБР не постави на масата проблемите с малката корупция, която засяга всеки един от нас. Моделът ГЕРБ не създаде справедливи пътеки, по които човек да постига целите си, без да вижда "моя човек", успява да постигне това, което другият заслужава. Моделът ГЕБР не успя да направи честно значението да имаш добро образование. Моделът ГЕРБ не успя да направи добро съотношението образование – доход“.

Целия анализ на проф. д-р Антоанета Христова можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и акад. Юлиан Ревалски

БНР и БАН подписаха меморандум за сътрудничество

Българското национално радио и Българската академия на науките подписаха меморандум за сътрудничество в осъществяването на съвместни инициативи и популяризирането на научната дейност у нас. На церемонията присъстваха генералният директор на БНР Милен Митев , председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски , директорът на програма "Христо Ботев"..

публикувано на 12.09.24 в 13:16
Босилеград

Дни на българското документално кино в Босилеград

До 14 септември в Босилеград ще се проведе второто издание на фестивала "Дни на българското документално кино". Инициативата е на сдружение  "ГЛАС" – Босилеград – в "Нашият ден" разказва Александър Димитров . Българите от малкия сръбски град ще се срещнат с вълнуващи киноразкази за музика, културни явления, спортни и житейски постижения и..

публикувано на 12.09.24 в 09:23

Смела журналистика – да изобличиш шпионите на Путин

В "Нашият ден" гостува българската разследваща журналистка Мария Георгиева , която живее в Швеция и има дълъг професионален опит в международната медийна среда. Преди 2022 година Геогиева живее и работи в продължение на 8 години в Москва като кореспондент на шведски и международни медии. Като част от екипа на шведската обществена телевизия..

публикувано на 11.09.24 в 12:36
Наталия Маева

Акцентите в 34-тия конгрес на Европейското респираторно общество

Запознаваме слушателите на Lege Artis с акцентите в 34-тия конгрес на Европейското респираторно общество . На телефонната линия на предаването директно от Виена се включва кореспондентът Наталия Маева – журналист, трансплантиран пациент, член на Европейската асоциация по пулмонална хипертония. Българското общество на пациентите с..

публикувано на 11.09.24 в 11:50

Пресконференция на тема "Неконтролирана хипертония – предизвикателства и решения"

Днес (11 септември) в София ще се проведе пресконференция на тема "Неконтролирана хипертония – предизвикателства и решения" . В Lege Artis се включва   проф. д-р Иво Петров , медицински директор и началник Клиника по кардиология и ангиология към Аджибадем Сити клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център, за да насочи вниманието към рисковете, свързани..

публикувано на 11.09.24 в 11:09