Дори да не сте свързани с образованието, може би ви прави впечатление едно съкращение, което често се чува напоследък. СТЕМ – откриват се СТЕМ центрове, провежда се СТЕМ обучение в СТЕМ среда. Съкращението е от английски и означава "наука, технология, техника и математика“. Същината е в съвременна учебна среда, оборудвана за преподаване и практика по различни науки, тези науки да се преподават и практикуват по съвременен и полезен за развитието на децата начин. Докато първата част от условието е ясна и изпълнима при наличието на средства, втората е далеч по-сложна, а именно съвременното обучение, развиващо умения и изграждащо качества у учениците, които да ги направят успяващи, щастливи и отговорни граждани.
Точно затова с особен интерес се запознах с една от отличените добри практики от програмата "Заедно в час“ – СТЕМ ден в 90 СУ "Ген. Хосе де Сан Мартин“ в София. Не за първи път споменаваме това училище, което не е сред така наречените "елитни“, но в което учителите се чувстват спокойни и подкрепени, поради което работят с желание и в екип, учениците също са спокойни и насърчени, поради което не са склонни към агресия и идват с желание, а от СТЕМ центъра дори не искат да си тръгнат. Вие кажете какво означава "елитно“ училище, а през това време аз ви каня на виртуално посещение в новия СТЕМ или научен център на 90 СУ. Водят ученици от училището.
Чуйте повече от звуковите файлове.
Първата година от въвеждането на СТЕМ деня е била доста усилна за учителския екип, с много часове подготовка, обсъждания, анализи. Но това е инвестиция в бъдещето на училището, която си струва, убедени са педагозите.
Последната ни среща е с директорката на 90 СУ Емилия Иванова, на която в огромна степен се дължи духът и атмосферата в училището. Въпросът ми е как една модерна материална среда може да се изпълни с модерно съдържание.
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg