Дори да не сте свързани с образованието, може би ви прави впечатление едно съкращение, което често се чува напоследък. СТЕМ – откриват се СТЕМ центрове, провежда се СТЕМ обучение в СТЕМ среда. Съкращението е от английски и означава "наука, технология, техника и математика“. Същината е в съвременна учебна среда, оборудвана за преподаване и практика по различни науки, тези науки да се преподават и практикуват по съвременен и полезен за развитието на децата начин. Докато първата част от условието е ясна и изпълнима при наличието на средства, втората е далеч по-сложна, а именно съвременното обучение, развиващо умения и изграждащо качества у учениците, които да ги направят успяващи, щастливи и отговорни граждани.
Точно затова с особен интерес се запознах с една от отличените добри практики от програмата "Заедно в час“ – СТЕМ ден в 90 СУ "Ген. Хосе де Сан Мартин“ в София. Не за първи път споменаваме това училище, което не е сред така наречените "елитни“, но в което учителите се чувстват спокойни и подкрепени, поради което работят с желание и в екип, учениците също са спокойни и насърчени, поради което не са склонни към агресия и идват с желание, а от СТЕМ центъра дори не искат да си тръгнат. Вие кажете какво означава "елитно“ училище, а през това време аз ви каня на виртуално посещение в новия СТЕМ или научен център на 90 СУ. Водят ученици от училището.
Чуйте повече от звуковите файлове.
Първата година от въвеждането на СТЕМ деня е била доста усилна за учителския екип, с много часове подготовка, обсъждания, анализи. Но това е инвестиция в бъдещето на училището, която си струва, убедени са педагозите.
Последната ни среща е с директорката на 90 СУ Емилия Иванова, на която в огромна степен се дължи духът и атмосферата в училището. Въпросът ми е как една модерна материална среда може да се изпълни с модерно съдържание.
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо като съвременния Бай Ганьо. Негов автор е д-р Богдан Дичев, гл.ас. в Института за етнология и фолклористика с етнографски музей при БАН, гост на предаването "За думите". Той изследва публикуваните в..
Способни ли са машините да мислят? Има ли връзка между разбирането, интелигентността и съзнанието? Каква е природата на мозъчните процеси, които са в неговата основа, и могат ли да бъдат прехвърлени в електронен носител? Тези и други въпроси обсъждат авторите на статиите, включени в сборника "Изкуствен срещу естествен интелект", чийто съставител е..
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около езерото вече е квартал на Баку, столицата на Азербайджан. Нещо като нашата Бояна. Наоколо строят къщи състоятелни люде, които имат проблеми с щитовидната жлеза и трябва да дишат йодни пари. Така..
Представителите от ИП-БАН ас. Ина Анастасова – носител на наградата "Проф. Иван Шопов“ на Съюза на химиците в България "Изявен млад учен в областта на полимерите“ за 2025 г., Анна Пранчева – носител на награда за най-добър доклад на 16-ата научна сесия "Младите учени в света на полимерите" 2025 г. и отличена с грамота за достойно представяне в..
Има теми и дялове от науката за езика, които не са често предмет на разговор дори в предаването "За думите". Не за друго, а защото е много трудно да бъдат "преведени" на достъпен за нас, неспециалистите, език. Такава област безспорно е компютърната лингвистика, иначе казано, обработката на естествения език така, че да може да бъде анализиран и..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg