Поканата “Да пояздим заедно“ е отправена от конна база “Ахил“. В нея обаче се крие нещо много повече от забавление.
“Конната база беше създадена през 2014 г. с идеята да бъде едно приятно място в полите на Витоша, където хората да могат да прекарват добре времето си. Открих, че конете могат да бъдат лечители, че могат много по-ползотворно да помагат при една много по-различна и системна работа при деца със специални увреждания“, казва в “Нашият ден“ Ваня Тодорова от конна база “Ахил“ и допълва:
“Има деца, на които съм проследила развитието, определено бележат подобрение. Конната терапия може да заеме достойно място в рехабилитационната програма. Започваме с това, което детето може да прави, и стигаме до това, което му е трудно, и което има нужда от някаква корекция и компенсация впоследствие.
Търсят ме родителите, тези на децата със специални потребности са една общност, комуникират си по между си, познават се, споделят си кой къде ходи и какво прави“.
Инициативата “Да се запознаем“
“Проектът “Различните деца на България“, съвместно с терапията на Ваня, конната езда, която тя прави за децата със специални потребности – това са общите ни усилия да накараме обществото да променя нагласите. Децата да променят нагласите си от по-ранна възраст към децата със специални потребности, да обърнем внимание на тяхното съществуване и усмивки“, казва в “Нашият ден“ Анна Йончева от инициативата.
“Да яздим заедно“
“Събитието е много полезно с това, че събира на едно място деца със и без специални потребности. Тези събития са много полезни“, казва още тя.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..
128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..
В ефира на предаването Lege Artis Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..
За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
Антология билингва на съвременната българска поезия (на сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg