“Има някои не толкова добри новини за нашето общество и някои поводи за тревога, като намаляващата избирателна активност. Друга важна тема е гласоподаването сред най-младите, което отново е сравнително ниско. Запазва се тенденция на нисък интерес“.
“В целия ЕС наблюдаваме една тенденция за коренно различен парламент, ако се вземат само гласовете на младите и ако се вземат гласовете на останалата част. Парламентът на младите е с водеща сила ПП, ДБ – това са партиите с най-голям младежки вот. Има силен младежки вот и сред избирателите на ИТН. Макар че тази партия срина своята подкрепа. Ако погледнем техния вот, делът на младите е доста висок“, посочва още тя.
“Има обяснение за това – от една страна, има някаква надежда за промяна. Младите са склонни да подкрепят различни нови партии. Виждаме, че техният вот прелита към някакви партии, които се появяват в последните години. Те не са склонни да гласуват за т.нар. "партии от статуквото". Имахме един по-висок вот сред младите през пролетта на миналата година, но този вот постепенно се върна в рамките на традиционното ниско. По първи наблюдения ми се струва дори и по-ниско. Има разочарования сред тях, затова е и този отлив за гласоподаване“, казва още Петкова.
Образователен статус…
“По традиция по-високо образованите гласуват за по-десни либерални партии. В това отношение е висок вотът сред хората с висше образование за “Демократична България“, а също и за “Продължаваме промяната“, макар че тя показа една различна идеологическа ориентация. И сред тях гласоподавателите с висше образование са един по-висок процент, който си струва да се отбележи“, казва Петкова в интервю за БНР и допълва:
“По-важното в случая е да разгледаме малко вота по населено място. Ако погледнем структурата на гласуването за отделните партии, ще видим, че най-висок е делът на гласоподавателите на ДБ, които живеят в столицата. Висок е делът и на гласоподавателите на ПП, които живеят в столицата. И в това отношение имаме една разлика между столицата и останалите населени места, която на пръв поглед прави впечатление“.
Столицата…
“Този път столицата беше по-активна в гласуването от предишните няколко избора. В следобедните часове имаше едно активно гласоподаване в София, което не наблюдавахме в миналите и по-миналите избори. Струва ми се важно да се отбележи, че имаше някаква мобилизация в края на деня“, казва още социоложката.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" проф. Стоян Ставру разсъждава над правата на изчезващите вследствие на климатичната криза островни държави и други хабитати. Защо, докато се борим с водната криза, трябва да се вълнуваме от потъването на островната държава Тувалу – или в какво се изразява климатичната солидарност..
Ситуацията с държавния бюджет и цената на тока в "Нашият ден" коментира доц. д-р Йосиф Аврамов , експерт в областта на финансите и инвестициите. Възможно ли бе цените на хляба и на природния газ да не бъдат повишени в началото на тази година – според доц. Аврамов отговорът е "да", особено що се отнася до цените на електричеството. Цените..
Как изглеждат животът и бизнесът на границата на две вселени – традиционния бизнес и информационните технологии , и лесно ли се "прекрачва" от едната в другата? Гост в "Нашият ден" е Илияна Шмателка – консултант и мотивационен лектор. Шмателка разказва за своя българо-австрийски произход и за уникалното фамилно и културно..
В разгара на зимния туристически сезон темата на "Нашият ден" е българският туризъм , концепцията "Дестинация Балкани" и Гаранционният фонд на туроператорите. Събеседник в разговора е зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева. В началото на разговора Георгиева отправя послание към хората, които изкарват прехраната си от туризъм, както..
Нов онлайн младежки хъб , създаден от Фондация за предприемачество, култура и образование, предлага на младите хора серия от онлайн курсове, обучителни материали, доклади, протоколи и колекция от добри практики в областта на медийната грамотност, гражданската журналистика и младежкото предприемачество. Ресурсите са безплатни и са създадени..
В рубриката "Архивите са живи", обръщаме поглед към един от най-ярките символи на българската литература – Пейо Яворов. На днешния ден по нов стил, преди..
Лъчезар Лисицов , журналист от "Клуб Z", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" какво е да си парламентарен репортер днес. "Повечето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg