Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преодоляване на мълчанието за миналото

През 2011 г. у нас излиза нейната книга "Преплетените времена на настоящето: България 20 години след 1989". Професор Надеж Рагару преподава История и памет за социализма и за Холокоста в Източна Европа в Университета за политически науки в Париж. Наскоро беше издадена на български и друга нейна книга: "И българските евреи бяха спасени…" История на знанията за Холокоста в България. Преводът е на Антоанета Колева и Румен Аврамов, а в Гьоте-институт днес ще се състои разговор онлайн с авторката, а на живо ще бъдат д-р Давид Иерохам, Александър Везенков, Лиляна Деянова и Румен Аврамов.

Книгата е задълбочено проучване на проблема с изтласкването от националното съзнание на състоялата се депортация на евреи от окупираните територии между 1941 и 1944 и маргинализирането на този акт на държавата ни, изтъквайки единствено факта на спасяването на българските евреи. 

Как фактите се употребяват политически през различните исторически периоди, през които минава страната ни, и до какво води това? Рагару изследва документи и архиви, за да потърси отговори на тези въпроси. Както пишат от издателството, "едно оригинално като замисъл, но и впечатляващо като начин на писане проучване, което е образцово размишление върху мълчанията за миналото. В най-добрите традиции на високата френска хуманитаристика".

Чуйте проф. Лиляна Деянова.

Снимка – ИК Критика и хуманизъм

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуството в мен: Спомен за Димитър Еленов

Личността, която ще представим днес е Димитър Еленов – актьор, режисьор и театрален педагог! Вълнението за нас е особено този път, чудехме се как точно да го направим и се спряхме на неговите лични изповеди, както и на неговия ученик Димитър Рачков. Ето какво казва той в книгата за Еленов "Свободен, по-свободен, Димитър": За Митко..

публикувано на 12.02.25 в 15:07

Русенският театър ще участва в Истанбулския театрален фестивал на жените драматурзи

След броени дни актьорите от Драматичния театър "Сава Огнянов" заминават за Истанбул, където от 7 до 16 февруари се провежда Международният театрален фестивал на жените драматурзи. Това е третото издание на театралния форум, организиран от държавните театри в Турция. Освен България, в него ще участват театри от Сърбия, Република Северна..

публикувано на 12.02.25 в 12:35

Дискусия за пътя на авторската книга до читателя

Станислава Гетова-Смокини е илюстратор и автор на фентъзи романа "Филип и Пясъчният кораб". Тя е също така преподавател и собственик на школата по рисуване "Смокини". Плод на нейната отдаденост и ентусиазъм е и Клубът на художника "Борис Георгиев" към НЧ "Алеко Константинов – 1897". Днес от 18:30 ч. в читалището ще се състои дискусията..

публикувано на 12.02.25 в 12:09
Емил Данаилов

Фотографът Емил Данаилов между красивата гледка и хубавата снимка

Фотографът Емил Данаилов е гост в "Нашият ден", а поводът е "Без причина" – изложбата с пейзажни фотографии, която се открива днес (12 февруари) от 19 ч. в галерия "Контраст". Данаилов пътува със своя фотоапарат по света и снима пейзажи и хора. Вдъхновява се както от Виетнам, Алжир, Исландия и Алпите, така и от красотата на българската..

публикувано на 12.02.25 в 10:54

Токсичната мъжественост в новата изложба на Отьорг А.К. и Мартин Пенев

За крайните проявления на мъжествеността, нейната токсичност, която достига политическите върхове, образа на завоевателя, вожда и неговия стремеж към доминация, власт, територия – разговор в "Нашият ден" с Владия Михайлова , куратор на изложбата "Мачизмът никога не умира" в галерия "Куб" към Регионалния център за съвременно изкуство..

публикувано на 12.02.25 в 09:10