“В контекста на Новогодишните празници вторият и третият мандат ми приличат на теглене на късмет от новгодишната баница, пък да видим дали с този късмет ще ни се оправи годината. Прилича ми на нещо като лотария“, казва в ефира на “Нашият ден“ политологът Атанас Радев.
“Предстои да видим какви ще бъдат действията на “Продължаваме промяната“ по отношение на въпросната декларация, която всъщност ще изразява техните приоритети. Скептичен съм от гледна точка на това, че в момента не виждаме някакво ясно структуриране на мнозинства около “Продължаваме промяната“, казва още той в интервю за БНР.
“Сега ще види, ако “Продължаваме промяната“ вкарат своя кабинет в Народното събрание, дали старите коалиционни партньори ще го гласуват. Като съпоставим двата блока – едните имат 115 мандата, а другите 110. Това означава, че няма да има работещо мнозинство, което да приема закони. В този ред на мисли при връчването на третия мандат, въпросът е държавният глава на кой политически субект, на кой от двата блока, ще връчи третия мандат“, коментира още Радев.
Според него това ще предреши протакането на третия мандат и удължаването на живота на 48-ото Народно събрание.
Президентът…
“Президентът си изигра картите доста добре в тази ситуация. Той забави консултациите, но ако трябва да сме точни, държавният глава не е водил консултации по същество. Той свикваше партиите за срещи с тях, но по същество той не направи конкретни срещи за блоковете, които са се сформирали“, казва още той.
Той мисли още, че 48-ото Народно събрание може би ще се опита да бъде нещо като чистилище. То всъщност може да даде тласък на политическият елит и той да започне да говори за реалните проблеми на хората. Политологът прогнозира също, че до края на юни месец Българи ще бъде със служебно правителство.
“Пак сме в онзи сценарий от 2020 г., в който имаме партии на протеста и партии на промяната“, посочва още Атанас Радев в интервю на Мартина Кръстева за “Нашият ден“.
Снимки: БГНЕС
В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..
Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина. Какво..
Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара. "Една от причините за написването на..
Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg