"Духът на Шехерезада" откри тазгодишното издание на фестивала за игрално, документално и късометражно кино от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка Sofia MENAR. Филмът на Катерина Борисова разказва историите на няколко арабски артисти, избрали да живеят в България. Повечето от тях са музиканти и това не е случайно.
"Изборът ми някак първоначално и много импулсивно беше да се спра на музиканти, защото музиката е тази, която влиза директно в сърцето. Ако трябва да преодоляваме себе си чрез един друг език, то музиката за мен е този език", каза в "Артефир" режисьорката на "Духът на Шехерезада".
Тези от музикантите, които са прекарали повече време у нас и са опознали българската култура, се впускат в търсенето и създаването на нови фюжън форми. Те създават съвременна музика, например реге, с ориенталски мотиви и българско фолклорно звучене. Във филма зрителите могат да проследят техния музикален път и да се запознаят със стила им.
Всеки от представените артисти в "Духът на Шехерезада" има своите причини да избере именно България за свой втори дом. Обединява ги обаче усещането им за творческа и лична свобода.
"С всичките неуредици България за творците остава много хубава дестинация, защото в хаоса творецът може да съгради своята реалност", смята Катерина Борисова.
И все пак са налице и някои предразсъдъци към хората и културата на Близкия изток. Според Катерина това се дължи на факта, че те просто са различни от нас. Това обаче я кара да разкаже историите на своите герои и да покаже, че можем да надскочим предубежденията си и да приемем и оценим различията си. Да заговорим на общ език с другия.
"Всеки един от участниците, които интервюираме във филма, е своеобразна Шехерезада, независимо дали е мъж или жена. Той е разказвачът, т.е. имаме един архетипен образ на разказвача, който е застъпен във филма. Разказвачът, който е вечно живият, който ни пренася в едно друго време-пространство, в което можем да използваме тегобите на ежедневието, за да израснем повече, за да повдигнем духа си", каза още режисьорката.
Повече за съвременната Шехерезада и за духа на разказвача можете да чуете в звуковия файл.
Филмът, който е заснет с подкрепата на Национален фонд "Култура", може да бъде гледан в събота, 21 януари, в Културен център G8 от 16.15 часа.
Снимки: menarfest.com
До 25 ноември в ХГ "Владимир Димитров - Майстора" в Кюстендил може да бъде видяна юбилейната изложба "120 години от рождението на Стоян Венев" . Наскоро бе връчена Националната награда за скулптура "Иван Лазаров" , като тазгодишен лауреат е Снежина Симеонова. Същевременно миналогодишният носител на наградата – акад. Крум Дамянов,..
В "Осемдесет и девет думи" и "Прага, една изчезнала поема" в превод на Росица Ташева, отново се срещаме с безкрайния талант на Милан Кундера. Речникът от "Осемдесет и девет думи" по-късно в редактиран вариант той публикува в книгата си "Изкуството на романа". Както пише Пиер Нора в предисловието си, сравнението на двата варианта би било интересно..
На 7 ноември в Народния театър "Иван Вазов" при пълна зала трябваше да се състои премерата на постановката "Оръжията и човекът" по текста на Нобеловия лауреат Бърнард Шоу и под режисурата на световноизвестния актьор Джон Малкович. Вместо това малцина бяха допуснати до театралната зала, докато протест отвън превърна пространството пред театъра в поле..
Мария от мюзикъла "Звукът на музиката" – или Весела Делчева от Софийската опера и балет е гост в "Артефир". Действието на класическия бродуейски мюзикъл "Звукът на музиката" се развива в Австрия, в навечерието на Аншлуса през 1938 г. Мария приема работа като гувернантка в голямо семейство, докато решава дали да стане монахиня. Тя се..
Изложбата " Нео Ренесанс" в чест на 60-годишния юбилей на проф. Георги Янков се открива днес (8 ноември) от 18 ч. в галерия "Райко Алексиев" на СБХ. Художникът и ректор на Националната художествена академия е гост в "Артефир“, за да говори за професионалната си и житейска равносметка, както и за уроците по сетивност, които дава на..
На 10 ноември 1989 година, точно преди 35 години, генералният секретар на Българската комунистическа партия Тодор Живков бе свален от власт. Тази смяна..
Калифорнийският автор Дейвид Беласко вдъхновява два напълно различни женски персонажа в творбите на Пучини. Мадам Бътерфлай съществува само чрез желанието..
Говорителката на руската МВнР Мария Захарова се оплака, че изборите в Молдова са били най-недемократичните в историята на "Молдавия" от независимостта ѝ..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg