Софийската филхармония и младите класически музиканти от Филхармония "Пионер" застават "Рамо до рамо" на сцената на зала "България". В неделя, 22 януари, те ще изпълнят "Бийтълс", Гершуин и Елгар. Диригент на музикалната вечер е Любомир Денев-син.
"Всичко е много интересно във вечерта. Като започнем от нашия специален солист Емануил Иванов, когото публиката вече много добре познава, с любимо произведение – "Рапсодия в синьо" (от Гершуин), и пиронът в програмата – "Бийтълс" сюита, написана от един от най-големите фенове на "Бийтълс" – моя баща Любо Денев. Една страхотна сюита, която ще събере два детски хора на сцената на зала "България". Това са Детски филхармоничен хор и "Сладки пуканки", които – също както Филхармония "Пионер" – са към Национален дворец на децата", разказа в "Артефир" диригентът.
Концертът ще започне с марша на Елгар, а във втората му част ще звучи музиката на английската група, която децата много харесват.
"Ние с Филхармония "Пионер" гледаме да свирим разнообразна програма – западна класика, романтична музика, руска музика, защото моят стремеж е младите музиканти да се сблъскват с всякаква музика, за да могат в рамите на три-четири години, в които работят в оркестъра и се обучават, да изградят вкус и подход към всяка различна музика, тъй като всеки стил и жанр си има своите особености и трудности“, допълни още Любомир Денев-син.
Според него концертът е повод публиката да се разнообрази и освежи след празничната депресия. Песните на "Бийтълс" пък предлагат общовалидни и вечни текстове и оригинална музикална хармония.
Младият пианист Емануил Иванов, който получи първа награда на 62-рото издание на Международния конкурс за пианисти "Феручо Бузони" през 2019-а в Болцано, Италия, ще поднесе своя прочит на рапсодията на Гершуин, което ще допринесе за удоволствието на публиката.
Концертите под надслов "Рамо до рамо", част от които е и неделната музикална вечер в зала "България", се превърнаха в традиция за националния оркестър, който с удоволствие предава опита си на младите музиканти – бъдещите водещи имена в българската класическа музика.
"За мен е много важно подаването на ръка и съм изключително благодарен, че Софийска филхармония прави това – че ни подава ежегодно ръка. Този контакт между младите музиканти и професионалните музиканти от Филхармоничния оркестър прави срещите изключително емоционални и полезни, а също така и много приятни за публиката", смята Денев.
Повече чуйте в звуковия файл.
В епизод 567 "Трамвай по желание" среща своята публика с универсалния сценичен талант Атанас Палюшев. Кой е Палюшев? В своя творчески профил Атанас е лирико-драматичен тенор, школуван в класическото пеене. Завършва първо ВИТИЗ, а после и Консерваторията със специалност оперно пеене. Специализира в прочутото Миланско оперно училище към..
Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със света. За културата на младите българи, за живота на сцената и извън нея и за влиянието върху следващото поколение в "Нашият ден" разговаряме с актьора Филип Буков . Буков е познато лице от..
Как се създава достъпна театрална среда за деца в неравностойно положение – разговор с режисьора и сценограф Олег Степанов и с актьора Владимир Богданов от театралната компания The Balkan Theatre Factory . The Balkan Theatre Factory подкрепя достъпа на деца в неравностойно положение до театъра чрез инициативата "60 от сърце", която..
Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски”. Още като студентка започва работа в тогавашната "Младежка редакция" на програма "Христо Ботев". Целият ѝ професионален път е свързан с БНР. Още през 1990..
В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg