Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Училищни литературни клубове за четящи и мислещи млади хора

Снимка: Йоан Константинов

По някаква странна и изкривена логика разговорът за литературата и родния език като учебен предмет се върти най-вече около резултатите на външни оценявания, списъците от задължителни автори и произведения, тестове с отворени и затворени въпроси, точки, оценки и… функционално неграмотни, нечетящи, трудно изразяващи се зрелостници. Някъде между отдавна изживялата времето си представа за учебна програма, единните стандарти и заветните точки за прием в гимназия и матура като че ли напълно се забравя какво е литературата и какво е предназначението ѝ, какво трябва да знаем за езика и още повече как да си служим с него.

Картината би била отчайваща без късчетата отвоювана нормалност от учители с висок дух, талант и любов към децата и чудото на словото. А децата ни имат въпроси, съмнения, желание за изява, сверяване на критериите, споделяне на впечатления и чувства. Ако учебните часове по български език и литература не стигат или не предразполагат за това, остава времето след редовните занимания. Някои ученици имат щастливата възможност да се включат в литературен клуб.

В профилираната езикова гимназия "Екзарх Йосиф I" в гр. Ловеч отскоро действа клуб "Четящият човек". Негова създателка и ръководителка е учителката по български език и литература Петя Ангелова. Идеята зрее отдавна и е естествено продължение на свободните разговори с гимназистите, за които междучасията все не стигат. По време на месечните сбирки на клуба младите читатели споделят впечатления, идеи и мисли, породени от предварително избрана книга. Когато човек знае, че е свободен да изкаже позиция, да създаде текст без да е задължен да се придържа към определена структура, без да има оценка, той се отпуска и това е различното от редовните часове, които се вместват в определена рамка, смята учителката.

Освен с преподавателската си работа в добричката езикова гимназия "Гео Милев" Дияна Боева е позната като журналистка и писателка с издадени романи, разкази и др. В училищния клуб по творческо писане, който ръководи, участват младежи с различни интереси, не задължително свързани с литературата. Независимо с какво ще се занимават в живота си нататък, участниците в клуба са преди всичко четящи хора, способни да се изразяват устно и писмено, почувствали свободата, която литературата дава. Дияна Боева организира и литературни четения, изследователски лаборатории към Ученическия институт на БАН.

Кои са авторите и произведенията, които избират за своите ученици, с какво заниманията в клубовете се различават от редовните часове и какви качества развиват у младите – чуйте повече в разговора с Петя Ангелова и Дияна Боева.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Анатомия на страха: Епизод 3 – Страхът в различните култури

Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..

публикувано на 23.02.25 в 10:45

500 археологически експоната показва изложба в НАИМ при БАН

XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие.  Находките..

публикувано на 23.02.25 в 09:35
доц. Стойно Стойнов

Български учени с принос за научен пробив в лечението на ракови заболявания

Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..

публикувано на 23.02.25 в 08:15
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54