Освен традиционния Трифон Зарезан и привнесения св. Валентин, на 14 февруари се пичита и Успението на св. Кирил, създателя на първата славянска азбука и, заедно с брат си св. Методий, основоположник на славянската писмена култура, в чиято основа е езикът на българските славяни, т.е. на нашите далечни предшественици. По традиция денят се отбелязва тържествено от Кирило-Методиевския научен център на БАН. Тази година акцент в честването беше представянето на сборника "А на жената бяха дадени крила", издаден в чест на личния юбилей на дългогодишната директорка на Центъра и уважавана специалистка по палеославистика проф. Светлина Николова.
Сборникът излиза като специално издание на списание Palaeobulgarica и е израз на уважението на колегията към научното дело на професор Светлина Николова, която е сред доайените на световната палеославистика и кирилометодиевистика. Изданието съдържа 51 статии на английски, български, немски, руски и хърватски език от видни представители на славистиката и българистиката от 12 държави: България, Великобритания, Германия, Гърция, Израел, Италия, Литва, Нидерландия, Полша, Русия, Словакия и Хърватия.
Проф. Николова несъмнено има определяща роля за дейността на КМНЦ в продължение на няколко десетилетия, както и за утвърждаването на водещата позиция на българската кирилометодиевистика. До голяма степен на нейните усилия и всеотдайност се дължи отличното представяне на Центъра при международната оценка на Българската академия на науките, както и запазването на самостоятелността му.
В интервю за предаването "За думите", в което проф. Николова е участвала неведнъж през годините, тя разказва за своите университетски преподаватели, учени от световна величина, които предопределят научния ѝ път, за битките и предизвикателствата пред българските кирилометодиевисти, за отстояването на научната истина сред превратностите на злободневната политика и за надеждата ѝ новите възможности за достъп до информация и техническите улеснения за младите учени да ги стимулират да продължат изследването на източниците и обогатяването на знанието за третия европейски книжовен език и литературна традиция.
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт..
Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg