Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиомартеничка – как да изработим сами?

Снимка: БНР

Величка Георгиева и Антоанета Толтукова са майсторки от Задруга на майсторите на народни и художествени занаяти в София. Те са и дългогодишни партньори на Националния етнографски музей в работилничките за мартеници.

Директно от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при Българска академия на науките в “Нашият ден“ те разказаха как се изработва мартеница.


Те обясняват, че се взема един бял и един червен конец, най-добре е конците да са вълнени. В тази работилница те се стремят да използват традиционни материали за изработка на мартеници – да има по-малко изкуствени прежди. Преплитането на червения и белия конец всъщност е традиционната мартеница. Започва се с преплитането и връзване на възел в началото, усукват се двата конеца в различни посоки и след известно време се съединяват. 

Плетене на мартеница…

Използва се една кука. Изплитат се 20-ина сантиметра от единия цвят – бялото или червеното – и върху него с другия цвят се наплита без наметка. Може да се вгради мънисто, за предпочитание е то да бъде вълнено върху естествената вълна не отиват пластмасови мъниста. Получава се много приятна мартеница, споделят майсторките.

Какво символизира мартеницата - чуйте в звуковия файл. 

Чуйте пълните инструкции за изработка на мартеница в звуковия файл. 

Снимки: БНР
По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и акад. Юлиан Ревалски

БНР и БАН подписаха меморандум за сътрудничество

Българското национално радио и Българската академия на науките подписаха меморандум за сътрудничество в осъществяването на съвместни инициативи и популяризирането на научната дейност у нас. На церемонията присъстваха генералният директор на БНР Милен Митев , председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски , директорът на програма "Христо Ботев"..

публикувано на 12.09.24 в 13:16
Босилеград

Дни на българското документално кино в Босилеград

До 14 септември в Босилеград ще се проведе второто издание на фестивала "Дни на българското документално кино". Инициативата е на сдружение  "ГЛАС" – Босилеград – в "Нашият ден" разказва Александър Димитров . Българите от малкия сръбски град ще се срещнат с вълнуващи киноразкази за музика, културни явления, спортни и житейски постижения и..

публикувано на 12.09.24 в 09:23

Смела журналистика – да изобличиш шпионите на Путин

В "Нашият ден" гостува българската разследваща журналистка Мария Георгиева , която живее в Швеция и има дълъг професионален опит в международната медийна среда. Преди 2022 година Геогиева живее и работи в продължение на 8 години в Москва като кореспондент на шведски и международни медии. Като част от екипа на шведската обществена телевизия..

публикувано на 11.09.24 в 12:36
Наталия Маева

Акцентите в 34-тия конгрес на Европейското респираторно общество

Запознаваме слушателите на Lege Artis с акцентите в 34-тия конгрес на Европейското респираторно общество . На телефонната линия на предаването директно от Виена се включва кореспондентът Наталия Маева – журналист, трансплантиран пациент, член на Европейската асоциация по пулмонална хипертония. Българското общество на пациентите с..

публикувано на 11.09.24 в 11:50

Пресконференция на тема "Неконтролирана хипертония – предизвикателства и решения"

Днес (11 септември) в София ще се проведе пресконференция на тема "Неконтролирана хипертония – предизвикателства и решения" . В Lege Artis се включва   проф. д-р Иво Петров , медицински директор и началник Клиника по кардиология и ангиология към Аджибадем Сити клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център, за да насочи вниманието към рисковете, свързани..

публикувано на 11.09.24 в 11:09