Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българите довериха на Манол Пейков близо 3 милиона лева

Снимка: Facebook/Manol Peykov

На 24 февруари бяха връчени наградите на "Свободен електрон" на Мрежата за гражданско действие BlueLink, които отличават водещи дигитални инициативи за опазване на природата, демокрацията и укрепването на ценностите на обединена Европа.

Голямата награда на публиката "Свободен електрон" спечели издателят Манол Пейков. За него са гласували 2618 души за организираните от него каузи в социалните мрежи. Те са:

• за закупуване на жизнено-необходими генератори за страдащите от руската агресия в Украйна;
• за изпращане на книги за българите в Украйна, които пристигат в Болград, откъдето се разпределят по всички населени места с българи;
• за изпращането на хуманитарна помощ на жертвите от земетресението в Сирия и Турция.

От февруари 2022 г. Манол Пейков е организирал над 25 кампании за събиране на средства за Украйна.

Специално за "Аларма" Манол Пейков даде интервю, в което каза:

"До момента (към 1 март 2023) са дарени 1 380 000 лв. само за закупуване на генератори, които изпращаме в Украйна.

Не са се уморили българите да помагат. Войната се нормализира в умовете на хората, на тези, които гледат войната отстрани, те  свикнаха с нея, така е устроен човек – не може постоянно да мисли за лошите неща. Стотиците хора които загиват в Украйна всеки ден, не попадат в новините.

И затова, когато започнах през ноември миналата година кампанията "Генератори за Украйна" толкова се изненадах, защото се затъркаля една снежна топка – за една седмица събрахме половин милион, а за два месеца събрахме почти 1 милион и половина лева. Това е нечувано, това е извън представите ми на какво е способен българинът. Тези пари са дарени от над 10000 българи, които са отделили от залъка си, от подаръците на децата си, за да дадат средства на непознати хора в Украйна. Доставяме с тирове до Одеса и до Киев, те минават по проверени пътища. Държа, когато хората даряват, да казват за какво точно дават парите си. Някои даряват анонимно, други дават и казват: "За каквото има най-голяма нужда". Над 470 генератори вече са доставени в Украйна.

Аз самият досега успях да стигна само до Одеса и до Болград. Няма да забравя колко тъмна беше Одеса когато пристигнахме – черна като Ада, хората които ни посрещнаха ни светеха с челници, има режим на тока.

Когато стана земетресението в Турция и Сирия трябваше да действаме много бързо. За две седмици събрахме почти 1 милион лева."

Какво научихме за себе си за тази една година война. Вие самият какво научихте?

"За тази една година разбрах, че е клише това, че българинът бил циничен, че си гледал само в своята паничка. Не е вярно това.

Хората ми имат доверие, защото виждат в мен заместител на неработещите институции. Проблемът не е в мнозинството, което е недоверчиво, а в самите институции, които са предизвикали това недоверие с години непрозрачност и корупция. За мен е магия, аз не мога да си обясня и до ден днешен това доверие, което получавам от хората.

Видя се, че може и по друг начин, че българите не сме кофти хора, които стоят на опашката на Европа. У нас има сила, енергия, съпричастие, любов, има желание за промяна, аз просто отпуших капачето съвсем леко и енергията, която я е имало, изведнъж избухна."

Към днешна дата с дарения и чрез доброволците на Манол Пейков вече са изпратени 110 специални палатки, които ще бъдат монтирани за нуждаещите се хора в Турция. Един тир с брашно вече е пристигнал в Северна Сирия, а през следващите дни се очаква още два тира с брашно и още четири камиона с дрехи да заминат в посока за Сирия.

До сега в Сирия са пристигнали общо 16 камиона, от които два са с детски и бебешки храни.

За пострадалите от земетресенията през февруари в Турция и в Сирия на Манол Пейков българите до момента са дарили близо 1 300 000 лв.

На 21 февруари се учреди фондация "Манол Пейков и приятели", която ще събира и обработва всички дарения (както за различните инициативи, свързани с Украйна, така и за пострадалите от земетресението в Турция и Сирия).

По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12