Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Добрата/лошата майка в средновековни правни текстове

Снимка: БГНЕС

Многобройните книги, статии, сайтове и социални форуми, посветени на съвременното родителство и най-вече на майчинството, освен че могат да докарат пристъпи на чувство за вина у простосмъртните, свидетелстват за особеното обществено внимание към ролята на майката за цялостното оформяне и изграждане на младата личност и залог за щастливото бъдеще на човечеството.

На този фон особено интересно е да се опитаме да си представим какъв е бил идеалът за майка през далечното загадъчно Средновековие. Както можем да се досетим, достигналите до нас текстове са твърде пестеливи по отношение на майчинството и детството.

Един специфичен набор от текстове обаче хвърля известна светлина върху реалността и опитите тя да бъде регулирана. Става въпрос за така наречените „пенитенциали“ или канонично-правни сборници, в които са описани греховете на хората и изкупленията, чрез които те да се поправят. Друг източник са апокрифните съчинения, които допълват библейския разказ с подробни и вълнуващи за средновековния човек истории.

Доц. Десислава Найденова от Кирило-Методиевския научен център при БАН изследва средновековната славянска правна литература, в която се изреждат тежки грехове, свързани с майчинството, като пиенето на отвари за предотвратяване на бременността или помятане, отбиване на кърмачето чрез намазване на гърдите с горчив сок, неполагане на грижи за невръстните рожби или за задомяване на порасналите и т.н.

Чуйте повече в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Орхидея Anacamptis palustris или блатен салеп (снимка: Елка Стойчева група

Орхидеите в България: Епизод 1 – Запознаване

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 05.07.24 в 08:35

Политическото убийство – грозен исторически инструмент

На 3 юли 1895 г. (стар стил) Стефан Стамболов е зверски ранен и по-късно умира от раните си. Политическите убийства в България обаче нито започват, нито – уви, завършват с това жестоко покушение. Кое мотивира този начин на политическо действие, постигат ли подобни убийства целите си? Христо Белчев, Алеко Константинов, Александър Стамболийски, Гео..

публикувано на 03.07.24 в 17:33

Какво да правим, ако се натъкнем на змия?

Образът на змията през вековете е натоварен с разнообразна символика, но и до днес в повечето хора поражда най-вече ужас. Какво да правим, ако се натъкнем на змия, докато се разхождаме на открито или пък я видим в двора си? Защо не бива да я убиваме и какво кара някои хора да отглеждат змии като домашни любимци – питаме в "Нашият ден"  Антон..

публикувано на 02.07.24 в 11:43
Проф. д-р Кузман Гиров

Консилиум "Лято 2024"

Под това мото дискутирахме с различни специалисти в последното юнско издание "За здравето". Първият ни гост бе съдовият хирург от ВМА проф. Кузман Гиров. Той подчерта особеностите на съдовата болест и факта, че човек е на толкова години, на колкото са неговите кръвоносни съдове. "Вените не "обичат" жегата, а артериите – студа" – подчерта проф. Гиров,..

публикувано на 02.07.24 в 08:50

Дрехите, които се доближават до природата

В предаването "Домът на музите" разговора е за мода или по-точно за дизайнерската марка за дрехи Minoar , създадена от младите творци Теодора Спасова и Йоан Гълъбов. Преди около 10 години двамата създават нещо ново и много различно, от това, което сме свикнали да виждаме по световните дефилета и в модните магазини у нас, и в чужбина. В основата на..

публикувано на 01.07.24 в 15:06