Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светла Ненова, изкуственият интелект и феноменът "гледна точка"

Снимка: личен архив

Когато искаш да видиш себе си, какво друго ти остава, освен да започнеш да се оглеждаш в нечие отражение? В света, в който живеем, да дадеш близък план на идентичността си – изглежда точно толкова лесно, колкото и да приближиш другия до теб. Ако той е изкуствен суперинтелект, е напълно възможно и да осъзнаеш, че другият – това си ти.

Точно тук се появява и първият 5D роман у нас, който служи като една зала с много огледала, в които човек може да преживее оглеждането в себе си.

Светла Ненова, психотерапевт и артист, създава този жанр, за да може да постави "Zoom" в очаквано неочаквана рамка. Главният герой в книгата ѝ – изкуственият суперинтелект Зенит, е метанаблюдател на всичко случващо се в нас и извън нас. Именно чрез книгата човек разбира, че "Гледна точка" е не просто надпис на корицата, зад който стои авторката, а феномен, който самите ние създаваме. Ние сме огледалото, наше е и фенерчето, с което избираме да насочим светлината в една или друга посока.

Изкуственият интелект ще знае и може толкова, колкото ние му позволим да усвои. Ще отговаря на нашите търсения и ще бъде отражението, от което често бягаме. Той е създаден от собственото ни любопитство и непознаване на възможностите на света и технологиите в него.

Въпросът за емоционалността човешка обаче си остава. Ще успеем ли да я цифровизираме – нея и понятието, което често приемаме за претенциозно, а именно – екзистенциализма? Има ли Бог и смисъл животът? Има ли живот след смъртта и това, което правим тук, на тази Земя, важно ли е в по-общото картина? Докъде всъщност стигат границите на тази картина и кой ги поставя – смъртта, Бог, ние?

Ако има някакво голямо предизвикателство пред нас, смята Светла Ненова, то то се крие в социалното ни развитие и кризата на идентичността, в която сме изпаднали. Неслучайно човечеството започва да има сериозна нужда от това да се определи, разбере и потърси.

Повече за "Zoom", изкуствения интелект и феномена "гледна точка" чуйте от Светла Ненова в звуковия файл.

Дебютният ѝ роман е първият в издателския каталог на фондация "Емили" и е отпечатан с финансовата подкрепа на Министерството на културата по програма "Помощ за книгата" 2022.

Снимки: личен архив на Светла Ненова
По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Случаят Йов" на Рене Жирар

Рене Жирар (1923–2015) е френски мислител, роден в Авиньон в деня на Рождество Христово. През 1946 г. заминава за САЩ. Преподава френска литература в университетите в Индиана и "Джонс Хопкинс" в Балтимор, а след това и в Станфордския университет, където ръководи департамента по френски език, литература и цивилизация.  Автор е на книгите:..

публикувано на 24.02.25 в 16:05
Боряна Маноилова и Атанас Петков

"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка с премиера на сцената на Yalta Art Room

"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room.  Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на независимата сцена. Сценичният вариант и режисурата са на младата и талантлива Патрисия Господинова, а публиката ще види актьорите Боряна Маноилова в ролята на Йерма, както и Ахмет Исмаил – като Хуан, и..

публикувано на 24.02.25 в 13:50

"Пеперуди на Еверест": Музикалното вдъхновение зад творческата трансформация на Рос Росин

Новият документален филм "Пеперуди на Еверест" на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча представя последното артистично пътешествие на международно признатия хиперреалистичен художник Рос Росин. Филмът е посветен на творческата еволюция на Рос през годините, а музикалният му съпровод носи личния почерк на българския артист Андрей Янев, който вече..

обновено на 24.02.25 в 13:26
Илия Бешков  „Бай Ганьо чете „Бай Ганьо“, 1947 г.

Бай Ганьо и Константин Иречек: Диалог от миналото

В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..

обновено на 24.02.25 в 12:06
От спектакъла

Независимият театър с Василена Винченцо - Коломоец

Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...

публикувано на 24.02.25 в 12:00