Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще подпише ли Българският фармацевтичен съюз новия договор с НЗОК?

Снимка: Pixabay

От началото на април  2023 г. трябва да влезе в сила нов договор за работата на Здравната каса с аптеките по отношение на лекарствата, които се отпускат от осигурителния фонд с доплащане. Българския фармацевтичен съюз не приема предложеното от ръководството на касата предложение да отпадане възможността аптеките да отпускат по-малък брой лекарства от изписаните в рецептата, когато някое от тях липсва или пациентът няма пари за него. 

„Те искат да удължим сега действащия договор, т.е всички контроли, които договаряхме последните месеци няма да могат да влязат в срока в който сме се разбрали“.

Това посочва в интервю за БНР Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз.

Той припомня, че през есента БФС подписа един тримесечен анекс за отлагане с условието, че определени неща ще се случат от първи април. През тези три месеца не се направиха съответните промени в структурата или начина на контрол на Здравната Каса.

"Изпълнението на рецепти по Здравна каса са доста сложни. По време на хартиените рецепти, този контрол се осъществяваше от аптеките върху лекарите. Ние смятаме, че в сферата на дигитализацията, този контрол може да се извършва в реално време, т.е. да се заложат такива контроли в Здравно информационната система, така че лекарите да не могат да бъркат административни неща и бумащината да отпадне“, посочва Димитър Маринов.

От съсловната организация коментират, че има спорни моменти, защото Касата настоява да се отменят права на пациента и да му се вмени задължение.
Това нарушава правата на пациента – когато му бъде изписана терапия и медикамент от нея липсва в аптеката, да му бъдат отпуснати останалите лекарства.

"Магистър-фармацевтът е длъжен да изпълни предписаното от лекаря, когато пациентът го желае. Никой не може да вмени на болния да изпие или да потреби това, което лекаря му е дал“, казва още Димитър Маринов. 

Според него ЕС няма как да промени през следващите два месеца регламента, така че да угоди на желанието на НЗОК и техният текст, които  предлагат за контрол по верификацията да стане законен.

Днес до края на деня Българският фармацевтичен съюз ще вземе решение дали да приемат предложението на Здравната каса за удължаване на действащия договор с два месеца.

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Интелектът – бихме ли го преотстъпили на машината?

Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии?  По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..

публикувано на 10.02.25 в 18:05

Проблеми и възможности на българските пчелари

На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..

публикувано на 10.02.25 в 10:04

Cupffee – ядливите биоразградими чаши за топли и студени напитки

Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки .  Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..

публикувано на 10.02.25 в 09:25
Димитър Панайотов (вляво) и Александър Николов

"Ден" и новият вид журналистика на Димитър и Александър

Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..

публикувано на 10.02.25 в 09:10
Египетски лешояд

Инициативата "По песента ще ги познаете" – среща на незрящите хора с птиците

За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..

публикувано на 10.02.25 в 09:04