Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мартин Белов: Качественото образованието е предпоставка за смислена правна система

Високи постижения за Юридическия факултет на Софийския университет

"Качеството на юридическото образование, макар да не е гаранция за висок морал, за липса на корупция или непотизъм, е фундаментална предпоставка за една смислена правна система в България – каза доц. д-р Мартин Белов, заместник декан на ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски". Повод за гостуването му в "Лабиринти на познанието" е доброто представяне на юридическият факултет – първо място в Европа и трето място в света в престижната международна класация NICA LawSchool Ranking за международни състезания по право.

Юридическият факултет е на второ място в света в направление "Международен арбитраж" и на шесто в "Международно частно право". Има предни места и в областите "Посредничество и преговори", "Право на Европейския съюз", "Международно хуманитарно право", "Международно публично право" и "Международно право в областта на правата на човека".

"Челните места за българските студенти са ценни и защото, освен много добре подготвени в съответната правна материя, те са се представяли на английски език, състезавайки се с отбори, за които той е майчин език, изтъква доц. д-р Белов.

Балансът между духа на закона и буквата на закона винаги е бил труден, но сега с шеметната технологична революция и навлизането на ИИ, допълнително се усложнява, каза още той.

Предстои ни радикална промяна на света и неговите правни форми, тя има и много положителни страни разбира се, но един от големите рискове е асиметрията. Защото ние говорим за технологиите, но сме свидетели и на медицинска революция, нови ДНК методи, персонализирана медицина, нанороботи и те могат да гарантират един по-дълъг и качествен живот. И тук възникват ред въпроси, включително пред конституционното право, което има две фундаментални мисии – да гарантира първо свобода и второ – равенството.
Елитите винаги се ползват от асиметриите първи, а сега тези асиметрии са гигантски, тъй че съчетанието на глобализация, нови технологии и време-пространствена компресия водят до невъзможност да осмислим какво се случва и да го сведем в общоразпознаваеми легитимни форми."

Доц. д-р Мартин Белов, преподавател по Конституционно и Сравнително конституционно право. Заместник декан на ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски" с ресор международна дейност, дигитализация и виртуална среда. Доц. Белов е и ръководител на магистърска програма "Защита на основните права". Освен това е председател на Софийската мрежа за правна наука. Той е член на Европейската група по публично право, Международната асоциация по законодателството, Надзорния съвет на Централно и източноевропейския форум на младите правни, политически и социални теоретици, Българската асоциация по философия на правото и социална философия, Съюзът на учените в България и др. Автор на множество книги и научни статии, член на редакционните колегии на престижни международни списания.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05
Носител на наградата

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...

публикувано на 17.02.25 в 17:00
Александър Александров

Медици от "резерва"

В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..

публикувано на 17.02.25 в 15:51