Експертните разговори между Българския лекарски съюз и НЗОК по проекта на Националния рамков договор за медицински дейности 2023 – 2025 г. приключиха.
"Рано е да се каже по кое няма съгласие, просто на определено ниво не могат да се взимат решения, тъй като са свързани с политики и допълнителни средства, които трябва да се предвидят и са свързани с промени в наредбите."
Това казва в интервю за БНР д-р Иван Маджаров, председател на Българския лекарки съюз.
Той допълва, че предстоят преговори във формат, в който ще участват представители на Надзорния съвет на НЗОК и Управителния съвет на БЛС.
От съсловната организация се надяват през следващия месец да бъдат договорени частите на Националния рамков договор, които не включват финансови параметри, за чието финализиране е необходимо да бъде приет Закон за бюджет на НЗОК за 2023 г.
От регионалните колегии на БЛС предлагат контролът, който НЗОК осъществява в първите етапи, да бъде по-скоро методичен, а не толкова санкционен. Ако за първи път бъде открито нарушение в дадено лечебно заведение, да няма кумулативни наказания. Трябва да бъдат допълнени текстовете, които касаят специализантите, които работят в лечебните заведения и особено, тези, които извършват хирургически интервенции.
Контролът на леглата в болниците, отпадане на регулацията на направленията за изследвания и консултации за диспансеризирани пациенти и заявяване на ТЕЛК, както и възможността да подаване на сигнали при сблъсък с агресивни пациенти.
Необходимо е и отпадне на задължителното условие личните лекари да публикуват номерата на мобилните си телефони, присъстват в исканията на БЛС.
Според д-р Иван Маджаров до 10 юни 2023 г. се очаква да бъде подписан Националният рамков договор за медицински дейности 2023 – 2025 г.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..
Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...
Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..
За естетичната медицина – регулацията, опасностите и решенията говорим в Lege Artis, след като министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди преглед на нормативната уредба в сферата. Регионалните здравни инспекции, от своя страна, започнаха проверки за нерегламентирани дейности, свързани с естетичната медици. Вниманието на държавните..
"Много и различни са причините, поради които хората започват да употребяват психоактивни вещества. Всеки може да има собствена причина, в повечето случаи обаче е комплекс от фактори. И генетично се предава високия толеранс, и поведенческия модел, който се наблюдава в семейството е много важен, защото децата възприемат това като средство за справяне с..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg