Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

100 години от рождението на Итало Калвино

Посветен на 100-годишнината на определяния като един от най-добрите разказвачи на Италия – Итало Калвино, сборникът "Трудни любови" разкрива още една непозната страна от творчеството на класика. Той работи и пише с перото на чувствеността на така характерната за сънародниците му мощна, всепроникваща, но и някак свенлива и прикрита с различни лица форма на любов от 50-те години на миналия век.

Наред с темата за видимия и невидимия град Калвино ни изправя пред въпросите за отношението ни към действителността, към другия, за мястото и отговорността ни в този свят. Оригиналните сюжети следват един подир друг като кадри от класическите италиански филми, завладели света. А прелиствайки "Трудни любови", читателят неусетно се сеща за големия флорентински писател Бокачо.

Преводачът Сава Славчев в студиото на програма „Христо Ботев“
Преводачът на книгата Сава Славчев споделя, че Калвино използва танц на гротеските, деликатна ирония, самонаблюдение, детайл, картина и карикатура на душевното ни състояние, в което, дори когато е приповдигнато и възвишено, винаги остава малко горчивина:

"Любовта е многолика. Никой не може да каже какъв е точният брой на лицата на любовта. Тук има много и различни нюанси на любовния трепет и любовните изживявания в някакви разностранни аспекти. Калвино всъщност пише четири цикъла за трудността: "Трудна памет", "Трудна идилия", "Труден живот", "Трудна любов". Самият Калвино е много критичен към самия себе си. Много малко автори го умеят това, което той прави. Разбирането на света би улеснило много нашите отношения, чисто човешки. И Калвино прави във всичките си произведения това."

Сред най-важните въпроси, които задава Калвино при всичките си образи – и при войника, и при чиновника, и при поета са трудното общуване и болките в живота и в любовта. Част от разказа – "Приключението на един чиновник" гласи: "мътна белезникавост изтриваше всеки спомен за изпитаните наслади, а слънцето присъстваше като застинало мъгляво петно светлина, подобно на тъпа, пронизваща болка", в която Калвино използва метонимии на природата за човешките чувства.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Случаят Йов" на Рене Жирар

Рене Жирар (1923–2015) е френски мислител, роден в Авиньон в деня на Рождество Христово. През 1946 г. заминава за САЩ. Преподава френска литература в университетите в Индиана и "Джонс Хопкинс" в Балтимор, а след това и в Станфордския университет, където ръководи департамента по френски език, литература и цивилизация.  Автор е на книгите:..

публикувано на 24.02.25 в 16:05
Боряна Маноилова и Атанас Петков

"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка с премиера на сцената на Yalta Art Room

"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room.  Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на независимата сцена. Сценичният вариант и режисурата са на младата и талантлива Патрисия Господинова, а публиката ще види актьорите Боряна Маноилова в ролята на Йерма, както и Ахмет Исмаил – като Хуан, и..

публикувано на 24.02.25 в 13:50

"Пеперуди на Еверест": Музикалното вдъхновение зад творческата трансформация на Рос Росин

Новият документален филм "Пеперуди на Еверест" на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча представя последното артистично пътешествие на международно признатия хиперреалистичен художник Рос Росин. Филмът е посветен на творческата еволюция на Рос през годините, а музикалният му съпровод носи личния почерк на българския артист Андрей Янев, който вече..

обновено на 24.02.25 в 13:26
Илия Бешков  „Бай Ганьо чете „Бай Ганьо“, 1947 г.

Бай Ганьо и Константин Иречек: Диалог от миналото

В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..

обновено на 24.02.25 в 12:06
От спектакъла

Независимият театър с Василена Винченцо - Коломоец

Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...

публикувано на 24.02.25 в 12:00