Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фотографите Станимир Лучков и Вихрен Георгиев:

Кои са реалните приоритети на България?

Снимка: People of Sofia

В деня, когато поредното Народно събрание започва своята работа, а политическите лидери заявяват приоритетите си – кои са реалните приоритети на България според фотографите Станимир Лучков и Вихрен Георгиев, които са гости в "Нашият ден".

Според Станимир Лучков "Времената са тежки от българска гледна точка, защото ние сме една от страните в Източна Европа, която най-трудно се откъсва от постсъветското пространство. Все още желаем да се приближим към естествения си дом – Европа. Исторически корупционните практики на азиатската империя са впили най-дълбоко корени. България беше най-близкият сателит на Съветския съюз. 

Няма необходимото историческо познание. Образователната система комунизмът я срина, така че истинските стойности много трудно навлизат сега. Правителствата след 10 ноември не успяха да изградят образователна система – това беше нарочно смачквано – така че следващите поколения да могат да преосмислят комунистическото наследство в неговата заслужаващо негативна светлина."

Вихрен Георгиев определя лъжите като водещи в изборите: "Плаши ме, че на практика последните избори се печелят със страх и с лъжи... "Дайте да излъжем хората, да ги изплашим...". Няма никакво конструктивно поведение, конструктивни идеи, с които да печелят избиратели. Това е плашещо. В нормалните държави такива победители се наказват обикновено. 

За мен приоритетите в момента са Шенген и еврото. Това са две цели, които отварят някак си пътя за по-голямото ни икономическо, политическо, социално и всякакво развитие. Това всъщност ще допринесе ние да се движим напред, да се почувстваме истински членове на ЕС. Ще доведе до много по-голям контрол на безобразията, които се случват в държавата.

Искам най-после ГЕРБ/СДС, като коалиция и като първа политическа сила, да понесе отговорността на победител и да съставят правителство, а не постоянно да се оправдават. Защото от 5 избора те в 4 не съставят правителство. Свалиха едно правителство, без да предложат реална алтернатива."

Чуйте целия разговор от звуковия файл.

Снимка – People of Sofia
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Манол Пейков

Манол Пейков: Смятам, че има въпиюща нужда да си преговорим уроците на историята

За книгоиздаването като мисия, за силата на думите и за стремежа към историческата истина – разговор в "Нашият ден" с Манол Пейков – издател, преводач, общественик и политик, член на Комисията за култура и медии в Народното събрание. Пейков споделя, че дълги години като книгоиздател е бил фокусиран главно върху художествената литература, но..

публикувано на 19.09.24 в 09:57

Българска авторка гостува на Фарьорските острови

Миглена Дикова-Миланова – преподавател по български език и култура в Университета в Гент, бе поканена това лято да твори на Фарьорските острови в програмата на резиденцията на Съвета на творците от Фарьорските острови – LISA. "Малкото селце Тьорнувик (Tjørnuvík), разположено в областта Sunda kommuna, северно на територията на най-големия остров от..

публикувано на 19.09.24 в 09:29

В България връзката между историческата наука и обществото е счупена

Дни след откриване на новата учебна година и дни преди Деня на независимостта разсъждаваме върху значението на историческото познание в съвременния свят. В какво се изразява обучението по история в училище, как да се борим с фалшификациите в историята, и как младите гледат на историята и миналото? Гост в "Нашият ден" е Александър Стоянов..

публикувано на 19.09.24 в 09:11

Йовковата "Албена" с премиера в Смолян

С премиера на спектакъла "Албена" открива новия си творчески сезон Родопският драматичен театър "Николай Хайтов" в Смолян . Постановката по прочутата пиеса на Йордан Йовков е дело на режисьора Делян Илиев. "Текстът е световен, със сигурност. Ако беше написан в някоя скандинавска държава, например, щеше да е световноизвестна драматургия. Това..

публикувано на 19.09.24 в 08:10

"Урок по летене": филм за един куклен спектакъл и силата на приятелството

Документалният филм на Светлозар Георгиев "Урок по летене" разказва за създаването на българо-японския спектакъл "История за чайка и банда котараци" по Луис Сепулведа с режисьор Катя Петрова. Филмът представя работата по двуезичния проект, реализиран от японския театър "ПУК" и Столичния куклен театър. Документалният разказ проследява актьорите,..

публикувано на 18.09.24 в 16:24