Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви са хората на село Добротица?

Читалище в село Добротица
Снимка: Валери Леков

Добротица е село в Североизточна България. То се намира в община Ситово, област Силистра. 

"При преброяването през 1904 г. населението е наброявало около 1800 жители. Когато село Босна е било община селото е достигало 2 020 жители. В момента сме 312", разказва Искра Георгиева, кмет на селото.

Младите хора от това живописно село в което няма нито една неасфалтирана улица работят в чужбина.  А в основното училище "Отец Паисий", което е построено пред 1882 г. се обучават 85 ученика от първи до седми клас.

"Нищо, че в училище децата са двуезични се стремим да съхраним българските традиции и обичаи", споделя Ангелинка Русева, старши учител по история и география в основно училище.

Всяка година на 11 май когато е храмовият празник на  църквата "Св. Свети Кирил и Методий" селото приема много гости.  Строежът на църквата започва през 1899 г. и  през 1901 г. е осветена от митрополит Василий Доростолски и Червенски. 

 Читалището в село Добротица и хората, които са отдадени на тази кауза работят активно, за да запазят традициите, да съхранят историите на предците ни и да предадат тези знания на бъдещите поколения.

Какви са епизодите от живота на хора там, можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..

обновено на 03.12.24 в 13:14

Как общините могат да създават енергийни общности: ново обучение

В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..

обновено на 03.12.24 в 12:33

Жени и деца бежанци – пътят към успешната интеграция

В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...

обновено на 03.12.24 в 10:22

Персонализирано здравословно хранене: Как работи платформата NutriWell?

В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..

публикувано на 03.12.24 в 09:00

Запомнете: мендокусай!

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно".  Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем.  Японците например имат термина..

публикувано на 02.12.24 в 18:10