Едва ли има родител, който да не се е поколебавал поне за минута преди да отговори на поредната молба за финансиране на „неотложна“ нужда или желание на милата си рожба. Съпротивата тутакси да развържем кесията не се дължи непременно на липсата на средства. Дълбоко в себе си изпитваме опасението да не тласнем детето към и без друго настъпващия и всепоглъщащ материализъм и бездуховност на комерсиалния свят. Към тези страхове се добавя и традиционното схващане за парите като нещо нечисто, опасно и подтикващо към порока.
Това прави темата за парите по-деликатна и от разговорите за секса.
Същевременно финансовите отношения са част от живота, независимо с какво се занимаваме и колко добре или зле сме материално. Как да разговаряме с децата си за парите, така че да ги подготвим за срещата с тази страна от реалността, какво значи финансова грамотност, как да реагираме на неизбежните сравнения и съревнования помежду им. Въпросите задаваме на Наталия Тодорова, финансистка, блогърка и майка.
Поводът е конкурсът за деца до 12 години "Моята паричка", който се провежда в момента. Повече от 400 детски рисунки с проекти за банкноти от съществуваща или въображаема валута очакват да бъдат оценени от жури и от публиката, която може да гласува в интернет. Задачата предполага не просто художествено въображение и умения, но и проучване за символите, изображенията и други задължителни елементи за облика на банкнотите. Отличените ще бъдат обявени в началото на юни.
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт..
Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg