Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трагичната съдба на създателя на Биологическия факултет в "Отскубнати до корен"

Снимка: vipmedia-bg.com

Името на проф. Димитър Атанасов, завършил в началото на миналия век земеделие в САЩ, е неизвестно за повечето от нас. И въпреки че е създател на Биологическия факултет в столицата, там няма да видим дори паметна плоча. Но в аулата на Факултета по земеделие на Университета "Уисконсин-Медисън" е окачен не само неговият портрет, но и портретите на неговите възпитаници с принос към световната наука в тази област.

Проф. Атанасов издейства от Рокфелеровата фондация средства за изграждането на Агрономическия факултет – една от емблемите на София и до днес; написва първите учебници по фитопатология и приема първите специализанти от Балканите. Основава Института за защита на растенията; като "министър по неволя"на земеделието в кабинета на Георги Кьосеиванов създава първия в България Закон за защита на природата и дава на Витоша статута "Национален парк".


Когато по обвинение в "шпионаж" за Америка е изселен, арестуван, а семейството му е натикано в графата "бивши хора" експерименталната градина на Атанасов в село Мрамор не просто е "национализирана" – тя е стъпкана, дърветата отскубнати от корена, и този рай е оставен от народната власт да буреняса "за назидание". Като растенията си Атанасов е стъпкан и забравен.

За неговата съдба и за поредното, разсипано от комунизма семейство разказва документалният филм "Отскубнати до корен". Филмът е дело на Антоанета Бачурова и Владимир Люцканов. А премиерите му са на 22 и 29 май в кино "Одеон" от 18 часа. Чуйте интервюто с журналистката, сценарист и режисьор Антоанета Бачурова.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рецептата за боб по манастирски – от магерницата на Гигинския манастир

В навечерието на Коледа и Бъдни вечер в "Нашият ден" о. Адриан – магер от Гигинския манастир разкрива рецептата за истинския боб по манастирски. Отец Адриан обръща внимание, че на Рождество в манастира е строг пост, защото такава е християнската традиция . Нечетният брой ястия на рождественската трапеза, който ние спазваме, е по-скоро..

публикувано на 23.12.24 в 10:14

Единственият неуспешен актьор е актьорът, който се е отказал – между киното и музиката с Юлиан Костов

Имаше време, когато – за да бъде представен – се даваше пример, че именно той е общото между римейка на "Бен Хур", популярния американски сериал "24" и трилъра "Код: Лондон". Наричаха го "младия Робърт Де Ниро" и "българската ни следа в Лондон" и винаги се споменаваше, че след 10-ия си златен медал от републиканския шампионат по плуване в България и..

публикувано на 23.12.24 в 08:00

Срещите на Виолета Цветкова "Насаме с незабравимите"

"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола, в който живеем", казва през 1993 година режисьорът Рангел Вълчанов. В етапа на живота, от който сме част в момента, е много хубаво да си припомняме думите, които наистина имат значение. Въобще е..

публикувано на 22.12.24 в 08:25
Андрей Янев, Емил Янев и Дарина Янева

Звездите не са мимолетни

В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите ни се запознаха с известния художник Андрей Янев. Тогава стана ясно, че връзката със съпругата му Дарина е повече от съдбовна – в някои отношения дори мистична. За да сглобим цялостната картина на..

публикувано на 21.12.24 в 16:40

Между абсурда и истината – за ролята на хумора в съвременното изкуство

Безспорно – една от основните задачи на съвременното изкуство е да реагира на актуалните социални и политически проблеми на деня. Но задълбоченото занимаване с тези теми неминуемо води до засилено чувство на тревожност, несигурност и безнадеждност. Именно тези усещания сякаш доминират световната арт сцена през последните години. В предаването се..

публикувано на 21.12.24 в 12:35