Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Коприната" на Барико и театърът, който спира времето

След като превзе сърцата на световната публика на Театралната олимпиада в Унгария, "Коприна" разказа приказката си и пред зрителите на 31-вото "Варненско лято". Тази приказка обаче не е като другите. Тя не е изтъкана от митични герои и битка между доброто и злото, в края на която настъпва всеобщото щастие. В "Коприната" на Барико приказката спира времето и говори за единствената възможна любов – невъзможната.


В тъгата по любовта, която не можем да имаме, по жената, която не можем да бъдем, по самотния мъж, чийто образ е изтъкан от две липсващи жени, се ражда любовният стоицизъм, на който човек е способен. Подобна космическа тъга ражда космическото щастие, защото именно невъзможността създава вечността.

Да заживееш истински с другия чак когато него вече го няма, е поезия, която отеква в съзнанието на зрителите, впуснали се в историята на "Коприна". Майсторството на Алесандро Барико е предадено до съвършенство в спектакъла на Диана Добрева. Неслучайно постановката на Пловдивския драматичен театър беше селектирана и успешно представена на Театралната олимпиада, която тази година се проведе именно в Унгария.


Защо Ерве открива Елен, когато остава сам на камъка? Защо японката е олицетворение на жената, която Елен винаги е искала да бъде? Защо мъжът е бродеща сянка, която жените пълнят с кръв? Защо красотата често е в саможертвата, която правим в името на любовта? Защо днес само театърът, който умее да спира времето, ще може трайно да се настани в душите на хората?

Драматургът на "Коприна" Александър Секулов, според когото нашият театър е не само разбран, но и силно харесван, и режисьорката на спектакъла Диана Добрева отговарят. Първо на въпроса за коя любов е самата приказна история.

Боряна Братоева е актрисата, която влиза в ролята на Елен – съпругата на Ерве. Благодарение на персонажа си тя осъзнава какво всъщност е любовта – едно пълно отдаване на другия, в което просто даваш, без да очакваш нищо в замяна.

За ръкоплясканията на унгарската публика, за текста на Алесандро Барико и работата си с Диана Добрева, за сходната природа, която любовта и актьорската игра имат, но преди всичко за коя любов всъщност говори "Коприна" – Боряна Братоева разказва в звуковия файл.

В "Коприна" участват още Константин Еленков, Симеон Алексиев, Ивана Папазова, Маргита Гошева, Елена Кабасакалова, Патриция Пъндева, Мария Сотирова, Ирина Митева, Климентина Фърцова, Боряна Маноилова, Радина Думанян, Троян Гогов, Тодор Дърлянов, Алексей Кожухаров, Венелин Методиев, Красимир Василев, Димитър Банчев, Ивайло Христов и Стоян Сърданов.

Сценографията, която умело пренася зрителите от Франция в Япония и обратно, е дело на Мира Каланова. Костюмографията – на Марина Райчинова, а музиката – на Петя Диманова.

Снимки: Георги Вачев / viafest.org

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Орлин Атанасов с нова изложба асамблажи

В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време".  Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...

публикувано на 29.11.24 в 12:16

Нов сборник с разкази на Палми Ранчев

Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева:  "Талантът на Палми Ранчев е, че от една обикновена случка той прави нестандартна история."  В тях диша големият град, често заплашителен и груб. Там сякаш няма място за чувства и нежност, но писателят успява да ни срещне и с такива..

публикувано на 29.11.24 в 08:45

Антология разкрива живота на средновековните хора

Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси.  В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..

публикувано на 28.11.24 в 16:22

Лица от Кавала

"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..

публикувано на 28.11.24 в 16:10

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05