След пет последователни избора България вече има редовно правителство. Едно проучване преди 10 дни, направено специално за предаването “Референдум“ по БНТ, показва, че хората имат разнопосочни очаквания относно продължителността на правителството. Според резултатите, 33% от анкетираните смятат, че правителството ще издържи до местните избори, 24% прогнозират продължителност над година, 29% очакват мандатът да продължи до една година, а 16% от анкетираните предвиждат продължителност до 18 месеца.
Чутйте в звуковия файл.
Политологът Явор Сидеров казва в предаването "Нашият ден", че непосредствените задачи пред това правителство са толкова важни, че е разумно да то продължи поне до изпълнението на най-съществените от тях. Според него прогнозирането на продължителността на правителството и коалицията е сложно.
Назначенията в правителството също могат да предизвикат напрежение, дори когато има мнозинство от една партия. В настоящия контекст те трябва да се извършват внимателно и в съответствие с обществените очаквания. “Сега не е време за кариерно развитие, а за обединение около общи цели и конкретна работа“, посочва той.
Сред важните според политолога теми са реформите в прокуратурата и съдебната система. По думите му от решаващо значение е как ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ ще си взаимодействат, за да засилят парламентарната демокрация в България.
“Важно е да се види и дали имунитетът на Бойко Борисов ще бъде отнет, тъй като това може да има голямо значение за бъдещето на коалицията“, посочва Сидеров.
Политологът изразява надежда, че партньорите в този кабинет ще успеят да преодолеят подводните камъни. Също така се очаква промяна в прокуратурата, като въпросът е дали тя ще се ограничи само до замяна на главния прокурор Иван Гешев, или ще включва и структурни промени. В предаването той посочва, че възниква и дебат за децентрализацията и “възможното превръщане на окръжните прокурори във феодали в някои случаи“.
Относно опозицията Сидеров посочва, че в настоящия парламент тя се разделя на системна опозиция, която играе по правилата на парламентарната демокрация, но не е съгласна с формирането на текущата коалиция, и на антисистемна опозиция, която присъства в парламента, защото смята, че това е най-добрият начин да бъде чута.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Около 40% от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с HIV, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязахме на 1 декември. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за HIV в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната..
Генетикът доц. д-р Мария Левкова , специалист по медицинска генетика от Медицинския университет и УМБАЛ "Св. Марина" във Варна, е една от носителките на приза "За жените в науката" за 2024 година. В Lege Artis доц. Левкова разказва за своята научна разработка, свързана с изследване на генетичния и епигенетичен профил на рака на дебелото..
В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението. "Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува..
За оралната грижа при децата и при възрастните в Lege Artis говори д-р Борислав Миланов , главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Днес се провежда годишната кръгла маса с цел отчитане на постигнатите резултати и очертаване на стратегия, информира д-р Миланов. Специалистът изразява благодарност към присъстващите представители на МЗ,..
Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си..
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg