Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как старо училище в Радомирско ще се преобрази в институт за екологично строителство?

Снимка: Радио Благоевград

Старото училище в радомирското село Долни Раковец ще бъде преобразено в Институт по екологично строителство, Добромир Машев е част от инициаторите на идеята. В ефира на предаването "Нашият ден" той сподели, че при подготовката на проекта е била взета под внимание системата на строителната геобиология, която включва социалната среда, инфраструктурата и начина на строителство на сградата. Местните  власти също са се включили и са подкрепили идеята.

Добромир Машев отбеляза в предаването, че е изключително важно да се подкрепи местната общност и развитието на селото, като се вземат предвид всички фактори. Той сподели, че и самият той произлиза от село Долни Раковец и смята, че няма по-добър начин да се помогне на местната общност и развитието на селото от това да се използват всички налични ресурси.

Той и негови приятели напуснали България преди 20 години, за да завършат висшето си образование в Германия. Те не са бежанци, а просто търсели образование на по-високо ниво, което успешно постигнали. Впоследствие започнали работа, създали семейства и натрупали опит, както всеки друг човек, независимо дали е в България, или извън нея. След това осъзнали, че е важно да го приложат в родината си. Планираните цели на Института по екологично строителство са уникални. “Такива центрове, в този си вид, няма никъде по света“, казва той.

Събирайки опита си от много различни държави като Люксембург, Англия, Германия и Холандия, Машев и неговите сътрудници ще създадат нещо, което е комбинация между учебно заведение и институция за развитие. Идеята е да се предоставят обучения, “достъпни за всички, които се интересуват от екологично строителство“.

Институтът ще се фокусира върху обучението на хора как да прилагат естествени екологични материали като дърво, камък, вар, глина и други, които до момента са били пренебрегвани или избягвани. Целта е да се насърчи използването на тези материали, които не само са екологично съобразени, но и имат дълготраен ефект върху околната среда.

Добромир Машев и неговите колеги се стремят да създадат не само учебно заведение, но и център за разработка на нови технологии. Те вярват, че комбинацията от образование и иновации ще допринесе за просперитета на областта и страната като цяло.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..

публикувано на 15.07.25 в 16:15
Проф. Милен Замфиров

Новите технологии в съвременния образователен процес

Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..

публикувано на 15.07.25 в 12:45
Денис Иванов

СофтУни организира уебинар на тема "AI за архитекти"

Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..

публикувано на 15.07.25 в 11:38

Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж: Призвание, дълг и успехи

Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..

публикувано на 15.07.25 в 11:30
Нина Цанева и Йорданка Фандъкова

Йорданка Фандъкова: Най-важната промяна в образованието е цялостната

Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея?  На тези въпроси в "Нашият..

публикувано на 15.07.25 в 10:50