Старото училище в радомирското село Долни Раковец ще бъде преобразено в Институт по екологично строителство, Добромир Машев е част от инициаторите на идеята. В ефира на предаването "Нашият ден" той сподели, че при подготовката на проекта е била взета под внимание системата на строителната геобиология, която включва социалната среда, инфраструктурата и начина на строителство на сградата. Местните власти също са се включили и са подкрепили идеята.
Добромир Машев отбеляза в предаването, че е изключително важно да се подкрепи местната общност и развитието на селото, като се вземат предвид всички фактори. Той сподели, че и самият той произлиза от село Долни Раковец и смята, че няма по-добър начин да се помогне на местната общност и развитието на селото от това да се използват всички налични ресурси.
Той и негови приятели напуснали България преди 20 години, за да завършат висшето си образование в Германия. Те не са бежанци, а просто търсели образование на по-високо ниво, което успешно постигнали. Впоследствие започнали работа, създали семейства и натрупали опит, както всеки друг човек, независимо дали е в България, или извън нея. След това осъзнали, че е важно да го приложат в родината си. Планираните цели на Института по екологично строителство са уникални. “Такива центрове, в този си вид, няма никъде по света“, казва той.
Събирайки опита си от много различни държави като Люксембург, Англия, Германия и Холандия, Машев и неговите сътрудници ще създадат нещо, което е комбинация между учебно заведение и институция за развитие. Идеята е да се предоставят обучения, “достъпни за всички, които се интересуват от екологично строителство“.
Институтът ще се фокусира върху обучението на хора как да прилагат естествени екологични материали като дърво, камък, вар, глина и други, които до момента са били пренебрегвани или избягвани. Целта е да се насърчи използването на тези материали, които не само са екологично съобразени, но и имат дълготраен ефект върху околната среда.
Добромир Машев и неговите колеги се стремят да създадат не само учебно заведение, но и център за разработка на нови технологии. Те вярват, че комбинацията от образование и иновации ще допринесе за просперитета на областта и страната като цяло.
Чуйте разговора в звуковия файл.
На 8 май в Гимназия за дигитални науки "СофтУни БУДИТЕЛ" се проведе СТЕМ ден, посветен на темата "Как това, което консумираме, влияе на поведението и здравето ни". В рамките на събитието десетокласници представиха пред своите по-малки съученици – осмокласници – различни аспекти на вредите от модерни субстанции като вейпове, снус и райски газ...
"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..
128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..
В ефира на предаването Lege Artis Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Преди празничния 24 май в "Нашият ден" разговаряме с Диана Андреева , директор на Обсерваторията за изследване на културата. Повод за срещата е докладът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg