Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво не знаем за Витоша

Как да се наслаждаваме на богатството на планината, като я опазваме

Снимка: БГНЕС

В разгара на летния сезон всички се стремим да прекарваме повече време на открито, сред природата, да почиваме и да търсим прохлада в летните жеги. А какво по-добро място за всичко това от планината? Ето защо ви предлагаме да отскочим до Витоша, като най-стария природен парк на Балканите, простиращ се на площ от над 300 кв. километра до София, с изключително богато биоразнообразие като флора и фауна. Догодина ще бъде отбелязана и 90 годишнина на Природен парк Витоша и в светлината на този юбилей, а и поради големия туристически поток в планината през летния сезон ви срещаме с експертите от дирекция "Природен парк Витоша", за да ни разкажат повече за историята, инфраструктурата и уникалните растителни и защитени видове на парк Витоша, както и как да се наслаждаваме на прохладата и красотата на планината, като я опазваме.

Силвия Арангелова, която е старши експерт екологично образование и туризъм в дирекция "Природен парк Витоша", разказва за историята, планинската инфраструктура, като информационни центрове, алеи и музеи на територията му, подходящи за посещение от туристите през летния сезон, както и за екологичното образование и инициативи това лято.

Десислава Гюрова, главен експерт Флора на природен парк Витоша, ни запознава с изключителното биоразнообразие с което може да се похвали тази прекрасна планина в дирекция "Природен парк Витоша" ще разкаже повече за растителното и животинското богатство на природния парк, защитените видове, за лечебните растения и правилата за тяхното събиране и опазване.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Протест в Грузия срещу закона за чуждестранните агенти

Темука Капанадзе: Грузия няма да се превърне в Беларус

За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..

публикувано на 10.01.25 в 16:30
Снимката е илюстративна

Улична инфраструктура в наследствен имот

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..

публикувано на 10.01.25 в 14:45
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година?

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт?  Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..

публикувано на 10.01.25 в 12:40

Доброволци на възраст 17-25 години стават вдъхновители за деца в центрове за настаняване

Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..

обновено на 10.01.25 в 12:35

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18