Честит празник на св. Марина. Всеки ден от църковната година е посветен на един или няколко Божи угодници, избрали Христос, пред възможността да живеят в свят без неговата истина. Днес честваме света Марина, девойка, дъщеря на езически жрец, възпитана в идолопоклонство. Тя живее в Антиохия, през III век, когато в римската империя се преследват християните и се почитат езическите богове. Тогава мнозина от християните бягат и живеят в пустините и планините. Има обаче и някои останали в града и под образ на просяци се движат свободно и тайно разпространяват словото Божие.
От един такъв християнин още дванадесетгодишната Марина чува за Господ Иисус Христос и като се запознава с Неговото благовестие пожелава да се кръсти, но нито в града, нито в околностите му няма свещеник, който да извърши тайнството.
Марина започва открито да проповядва за спасителя и така тя посреща първите си гонения и несгоди от собствения си баща. Познала истините на Христовата вяра, тя още не е кръстена, когато се налага 16-годишна да защити вярата си. Това се случва, когато в околностите на града тя среща управителя на провинцията Олимврий, който отива в града, за да съди християните.
Необикновената красота на Марина поразява управника и той влиза в разговор с нея за потеклото й, с идеята да я вземе за съпруга. Марина не скрива и това, че вярва в Бога на християните и че желае да се кръсти. Като чува управителят заповядва на войниците си да хванат Марина и да я водят след него в града, без обаче да й навредят, защото се надява лесно да склони младата девойка да се отрече от християнската си вяра. На следващия ден Марина е доведена на съд, като ласкаво управителят й казва:
“Виждат боговете, че жаля твоята младост и искам да те спася. Послушай ме, принеси жертва на боговете. Ще ти дам богати дарове и така ще устроя съдбата ти, че ще ти завиждат твоите връстници“.
Девойката твърдо отказва и отново изповядва вярата си в Христос. Управителят започва да увещава Марина, като се старае ту да я склони чрез обещания, ту да я сплаши чрез закани. Всичко обаче е напразно. Девойката отговаря: “Аз искам да остана вярна на моя Бог, Който доброволно е пострадал за мен. Ти няма да ме сплашиш чрез закани, защото сред страданията ще ме укрепи оня, на когото се уповавам“. Разгневен от тоя отговор, управителят заповядва да подложат на мъчения Марина и да я затворят в тъмница. Няколко дни продължават издевателствата върху момичето, а тя с всеки изминал ден става все по-твърда във вярата си. Безсилен от проявената храброст от страна на Марина управителят я осъжда на смърт.
В предсмъртния си час Марина се обръща към събралия се народ и го увещавала да познае истинския Бог, а не да се кланя на бездушните истукани. След като отправя молитва за всички присъстващи се удостоява да види Самия Христос и да получи кръщение, чрез кръвта си.
Християните почитат мъчениците на вярата не самоцелно, а само във връзка със Спасителя. Не бива да забравяме, че Бог ни е дал свободата на избор, „…който иска да върви след Мене, нека се отрече от себе си, да вземе кръста си и Ме последва“.
Спасителят никога не принуждава никого за нищо, защото човекът е създаден със свободна воля и сам избира да бъде или не с Бога.
Църквата е отворена за всички, всеки може да изповяда Христос и да влезе в нея, всеки би могъл, при действие на Божията благодат и следването му дори да възрастне до светец. Затова не е редно да си избираме този или онзи светец, защото помагали за едно или за друго. Всеки може да стане наш застъпник пред Бога, но почитта към светците без Бога лесно може да се превърне в идолопоклонство.
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg