Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Непремълчаната история

Илинденско-преображенското въстание – следи в националното съзнание

Поборници
Снимка: БГНЕС

120-годишнината от Илинденско-преображенското въстание стана повод да се освети събитието от много страни, сред които закономерно преобладава историческата. Но е интересно и как се интерпретира събитието, защото самите интерпретации стават събития. В тази връзка поглеждаме към най-ярките форми на интерпретация – тези на изкуството. Какви песни, стихотворения, филми и романи възникват покрай въстанието, какви знаци оставя това в националната памет?

Говорим за тетралогията на Димитър Талев, за хайдушките стихотворения на Яворов, за филма на Георги Дюлгеров "Мера според мера", за "Солунските съзаклятници" на Георги Данаилов. Става дума и за съдбата на участвали във въстанието творци.  Събеседници са кинокритикът проф. Божидар Манов, потомък на македонския поборник Теохар Попмихайлов, литературният изследовател Ангел Малинов, политологът, философът и журналистът Веселин Стойнев.

Божидар Манов разказва в детайли за две от най-знаковите произведения по темата – романа на Свобода Бъчварова – "Литургия за Илинден" и създадения по него филм на Георги Дюлгеров "Мера според мера". Ангел Малинов анализира четиритомника на Талев, и цитира произведението, за да докаже тежките съмнения на самия Талев за възможното бъдещо единение на народа ни, а Веселин Стойнев обръща внимание на все по-засилващото се внимание на революционерите към възможния отзвук на техните действия в останалата част на света. И тримата събеседници стигат до извода, че правилните интерпретации на историческите събития следва да се ръководят от патриотични мотиви, но и да избягват ожесточаващи или водещи към радикализъм и тероризъм послания.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Радина Велчева от "Искам бебе": Надежда винаги има

Добре дошли в нашия ИСКАМ БЕБЕ – виртуален дом! Влизайте смело! Докато четете тези редове, със сигурност от другата страна на виртуалния Ви свят стои някой, който също като мен и теб има мечти, страхове, напиращи сълзи или желание да изкрещи на целия свят: "Искам да мога да плача, да се радвам, да говоря с някого. Искам дете! Искам го с цялата си..

публикувано на 23.04.25 в 17:05

Ден на отворените врати организират в Института по геология на 22-ри април

В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради нашето общество – водите, почвите, горите и полезните изкопаеми. "Наистина ние сме най-големия научно-изследователски център в областта на науките за земята в България. Намираме се в София, това е..

публикувано на 21.04.25 в 17:39

Лекари и педагози подкрепят възможността родителите да извиняват отсъствия от училище до 15 дни годишно

Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията   им "до 15 учебни дни в една учебна година с мотивирано заявление от родителя до класния ръководител, но не повече от 5 дни наведнъж" при леки неразположения или важни семейни причини. Изненадващо синдикат "Образование" към КТ..

публикувано на 20.04.25 в 15:40

В Италия записват рецептата за разложка капама

Европейският фестивал на зооморфните маски се проведе в италианския град Исерния и събра над 400 участници от 12 държави. Както се досетихте от името на събитието, става дума за   обредите на предците, в които мъже са се преобличали като животни, за да призовават плодородието на земята,  завръщането на пролетта и прогонването на болестите. Кожи,..

публикувано на 20.04.25 в 09:38
Зографско евангелие, 10 век, глаголица, лист 43 б.

Глаголицата – наука и мистика

1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест на съвършеното творение на светите Кирил и Методий фондация "Глаголитика" ще представи през 2025 година цикъл от лекции под надслов "Научни и богословски аспекти в изучаването на глаголическата..

публикувано на 18.04.25 в 11:05