Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петър Галев: Електронната рецепта е пътят, но се случи твърде бързо

Снимка: БГНЕС

Петър Галев, изпълнителен директор на Credo Web – Национална виртуална мрежа за комуникация в медицината и здравеопазването, прави коментар в "Нашият ден" на теми от здравния сектор.

В предаването той сподели, че преди седмица е била стартирана специална виртуална дискусия, насочена към лекари и фармацевти, която се е фокусирала върху електронните рецепти. Галев споделя, че реакцията на лекарите към тази инициатива е била негативна. Изглежда, че главната причина за това е бързината, с която е била въведена системата, а не необходимостта от самата система.

По неговите думи съществуват и обективни фактори, допринасящи за липсата на лекарства в цяла Европа. Галев подчертава важността от знание и разбиране на целия процес – от изписването на рецептата до приложението на лекарството при пациента. “Пътят е електронната рецепта“, казва той.

Друг проблем, на който се спира Галев, е разрастването на болничната помощ в страната и липсата на ефективна доболнична помощ.

"Много от дейностите могат да се извършват в доболнични условия. Броят на лекарите и сестрите не се увеличава, а напротив намалява, защото голяма част от тези, които завършват си търсят реализация в чужбина. Дори да откриваме повече болници, няма кой да работи в тях“, казва той.

Според Галев е по-мъдро да се инвестира повече в здравеопазването и здравните вноски, а след това да се очаква, че този сектор ще покрие нуждите на пациента.

Относно частните болници Галев споделя, че те не трябва да се разглеждат по различен начин спрямо пациентите, тъй като повечето от тях работят на договор с Националната здравноосигурителна каса или искат да го правят. Тук следва да се отбележи, че чисто частните болници са малцинство.

В заключение Галев изразява подкрепа за идеята за възстановяване на неотложната помощ в поликлиниките, като счита, че това би било изключително полезно за намаляване на заетостта на Спешната помощ и тя да започне да се ползва само за тежки случаи.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26