Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Емил Басат с нова книга за историята на българо-чешките преводачи

"Радостите и тегобите на българската бохемистика" е книга за историята на българо-чешките преводачи и българо-чешките културни отношения. За проблемите и рецепциите на чешката литература у нас. Написана под формата на анкетни интервюта, тя представя портретите на личности, свързани с чешкия и български език. 

Книгата започва с портрета на Васил Самоковлиев, определян от чехите като българския Дон Кихот. Вторият портрет в книгата е на Людмила Кроужилова, която е привлечена в България от стихотворението на Ботев "Хаджи Димитър", споделя авторът на изданието Емил Басат:

"Поетесата Кроужилова преподава чешки език повече от 30 години, с Ботев започва, но превежда и Яворов, и други. Организира множество вечери на големи български поети и писатели. Една от съавторките в чешко-българския речник на проф. Иванчев, който получава наградата на Чешката академия като най-добро издание на чуждестранен речник. Аз съм част от член-учредителите на "Бохемия клуб", благодарение на Величко Тодоров. Едно уникално създание, скоро се отбелязаха 30 години на този клуб. Добромир Григоров и Рада Железарова ни ги предаде Величко Тодоров."

Друга личност в книгата е Атанас Звездинов, който изпитва носталгия към Чехия, в която се е влюбил в студентските години, и твърди, че тя вече няма да бъде същата. Разказва за срещите му с Вилем Завада и Иржи Жачек. Включени са интервюта и на проф. Маргарита Младенова, чиято дисертация е посветена на Кирило-Методиевата традиция в чехословашката езикова област, както и на професор Жоржета Чолакова, която създава списание "Славянски диалози". Във финала на книгата, но, разбира се, не на последно място, се включва и Борислав Борисов, който превежда игрални, детски и документални филми за БНТ.

Премиерата на книгата "Радостите и тегобите на българската бохемистика" е на 31 октомври в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий".

Снимка – Ангелина Грозева

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къщите на София разказват своите истории

Изложбата "Истории зад фасадата" на Регионалния исторически музей София ще се открие днес в Централните хали от 19 часа . Тя показва своеобразен разказ от лични истории за хората, построили и живели в едни от най-емблематичните къщи в столицата. Йордана Николова, археолог и част от проекта "Клада бг" на музея, разказва, че екипът им е обикалял из 40..

публикувано на 12.09.24 в 15:10
Боян Арсов и София Бобчева

Бебе на борда на Народния театър

На 13 и 14 септември в Народния театър "Иван Вазов" на камерна сцена са премиерните спектакли на "Бебе на борда" от Кристофър Дюранг . Режисьор на представлението е Василена Радева. То се реализира по програмата "Театър+". Кристофър Дюранг умее да разкрива болката и гнева емоционално и изтънчено. Той е сред най-забавните съвременни комедиографи..

публикувано на 12.09.24 в 14:45

Архитектурата среща археологията

Днес (12 септември) започва Международният форум "Брацигово – каменният поток на времето" , който ще продължи до 14 септември . За опазването на недвижимото архитектурно наследство, археологията и традициите в "Нашият ден" говори архитект Десислава Димитрова . Началото на форума е поставено през 2021 година от Камарата на архитектите в..

публикувано на 12.09.24 в 12:42
Або Славчев и Неда Узунколева

За книгите, поколенческите различия, света на 90-те години и света на ХХ век

В разгара на софийската Алея на книгата в "Нашият ден" разговаряме с Неда Узунколева , автор на романа "Днес не ми се излиза" , носител на Наградата "Южна пролет", както и с Або Славчев , писател, редактор, радиоводещ – за  книгите, поколенческите различия, света на 90-те години, и света на XXI век. Радослав Бимбалов: Много важно е да..

публикувано на 12.09.24 в 11:14

Радослав Бимбалов: Много важно е да признаем злото в себе си, за да го победим

Един роман, в който Бог се обръща към човека. Сюжет, който рисува една антиутопична картина за бъдещето, но говори за днес – за всички болни теми на времето, в което живеем. В "Нашият ден" Радослав Бимбалов представя своя роман "Ти, подобие мое" , който вече може да бъде намерен на Алея на книгата. Оруел написва антиутопията "1984" през..

публикувано на 12.09.24 в 10:33