"Радостите и тегобите на българската бохемистика" е книга за историята на българо-чешките преводачи и българо-чешките културни отношения. За проблемите и рецепциите на чешката литература у нас. Написана под формата на анкетни интервюта, тя представя портретите на личности, свързани с чешкия и български език.
Книгата започва с портрета на Васил Самоковлиев, определян от чехите като българския Дон Кихот. Вторият портрет в книгата е на Людмила Кроужилова, която е привлечена в България от стихотворението на Ботев "Хаджи Димитър", споделя авторът на изданието Емил Басат:
"Поетесата Кроужилова преподава чешки език повече от 30 години, с Ботев започва, но превежда и Яворов, и други. Организира множество вечери на големи български поети и писатели. Една от съавторките в чешко-българския речник на проф. Иванчев, който получава наградата на Чешката академия като най-добро издание на чуждестранен речник. Аз съм част от член-учредителите на "Бохемия клуб", благодарение на Величко Тодоров. Едно уникално създание, скоро се отбелязаха 30 години на този клуб. Добромир Григоров и Рада Железарова ни ги предаде Величко Тодоров."
Друга личност в книгата е Атанас Звездинов, който изпитва носталгия към Чехия, в която се е влюбил в студентските години, и твърди, че тя вече няма да бъде същата. Разказва за срещите му с Вилем Завада и Иржи Жачек. Включени са интервюта и на проф. Маргарита Младенова, чиято дисертация е посветена на Кирило-Методиевата традиция в чехословашката езикова област, както и на професор Жоржета Чолакова, която създава списание "Славянски диалози". Във финала на книгата, но, разбира се, не на последно място, се включва и Борислав Борисов, който превежда игрални, детски и документални филми за БНТ.
Премиерата на книгата "Радостите и тегобите на българската бохемистика" е на 31 октомври в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий".
Снимка – Ангелина Грозева
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg