Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Боряна Слънчева: Процентът недоносени бебета е постоянен в последните години

| обновено на 09.11.23 в 11:25 | Интервю
Снимка: БГНЕС

Професор д-р Боряна Слънчева е известен неонатолог с богат опит в своята професия. Тя е лекар, чиито грижи и усилия се насочват към помагането на недоносените бебета да бъдат здрави и да имат по-добро начало в живота си.

Проф. Слънчева сподели своите мисли и опит пред слушателите на предаването "Нашият ден", разглеждайки важната тема за недоносените бебета и факторите, които способстват за този проблем.

Тя разкри, че в последните години процентът на недоносените бебета се е стабилизирал около 11%, но разпределението им по тегла е различно. По нейните думи причините за наличието на недоносени бебета са разнообразни, но сред тях социалните фактори изпъкват като основна. Проф. Слънчева поясни, че ниският социален статус на някои жени, както и високата възраст, могат да увеличат риска от преждевременно раждане. Също така заболявания както при бременната жена, така и при майките с предварителни медицински проблеми, могат да бъдат фактори, които влияят на продължителността на бременността и риска от недоносено дете. Това включва и хронични заболявания като хашимото и диабет.

В предаването проф. Слънчева сподели и за важната роля на психологическата подкрепа за родителите на недоносени бебета. Тя разкри, че българските родители не са винаги склонни да търсят психологическа помощ, но при нужда те се препращат към специалист, който може да им предостави необходимата подкрепа. Освен това тя подчерта важността на доверието, което родителите имат към персонала, който се грижи за техните деца в неонаталните отделения.

Нейната работа включва и сериозно лечение на недоносените бебета, които се гледат в продължение на няколко месеца след раждането си. Проф. Слънчева съчетава науката с човечността и грижата към своите пациенти, като тя и нейният екип работят усилено, за да осигурят най-доброто начало в живота на тези малки борци за здраве.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: superdoc.bg, БГНЕС
По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12