Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родно дете в приемно семейство, или историята на "щатния брат"

Снимка: Pixabay

През 2009 г. моето семейство ми съобщи, че има желание да стане приемно семейство, тогава приех идеята много добре, като със сигурност не съм знаел какво точно означава. Самата идея да приемеш някого в своето семейство не е лесна и определено не са много хората, които могат да го направят. Да приемеше едно дете, което е нямало нищо до момента и единственото нещо, от което има нужда е любов и прегръдка. Това е много повече от всяко голямо нещо, което можем да си помислим. Това разказа в ефира на “Нашият ден” Натанаил Илиев за личния си опит като родно дете на двойка приемни родители.

"Чувствал съм се ощетен и пренебрегнат, но родителите ми направиха така, че да не се чувствам по този начин. Всички моменти са вълнуващи с всяко от децата, които са били в нашето семейство. Общувам с всички, които са били при нас. На празници е много интересно, тъй като къщата ни става тясна. Чувствам се много богат и много зрял с опит, мога да бъда полезен на всеки човек, който има някаква нужда. Няма по-важно от това да си помагаме", споделя още той.

Моето преживяване като "щатен брат" е изпълнено със смисъл и удовлетворение, казва още Натанаил. В началото може да бъде трудно да се адаптираш към новата роля и отговорности, но с времето разбираш колко ценни моменти и връзки можеш да създадеш с децата, които идват в приемното семейство. Те се нуждаят от твоята подкрепа и разбиране, и ти си важен елемент от този процес. Всяка история е уникална, и важно е да се отдели време и внимание на всяко дете, което идва в приемното семейство. С тях можеш да споделиш радостта и предизвикателствата на детството, и да им помогнеш да се развиват и растат в сигурна и любяща обстановка.

И така, аз съм щастлив "щатен брат" и горд, че съм част от приемното семейство, което предоставя толкова много на децата, които се нуждаят от подкрепа и грижи. Тази роля ме обогатява и ме прави по-добър човек, защото разбирам, че няма по-важно от това да се грижим един за друг и да помагаме на тези, които имат нужда, посочва още Натанаил. 

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40

При момчетата от "Азов" всичко е много просто – живи са, войната продължава

Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва  от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"  Горица Радева , кореспондент на OffNews в Украйна, получила достъп до "12-та бригада със специално предназначение Азов". Защо в Украйна "Още в началото на пълномащабната война бях много впечатлена от..

публикувано на 21.02.25 в 16:30

Обезщетяване на собственици на одържавени имоти

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..

публикувано на 21.02.25 в 14:45

Музика, храна и талант: Пътят на един афганистанец в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..

обновено на 21.02.25 в 13:47

Кралят е жив!

В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..

публикувано на 21.02.25 в 13:10