Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Международен ден на мигранта: Какви са проблемите, правата и техните задължения?

| обновено на 18.12.23 в 09:50
Снимка: ЕПА/БГНЕС

На 18-и декември се отбелязва Международният ден на мигранта – ден, посветен на вниманието към хилядите хора, които търсят убежище и ново начало далеч от родните си страни. Затова решихме да обсъдим положението на мигрантите в България и усилията за подкрепа, предоставяни от организации и фондации, работещи в областта на миграцията и правата на човека.

Зам.-генералният директор на Българския червен кръст, д-р Надежда Тодоровска споделя в "Нашият ден", че в България пристигат мигранти от различни държави, и техните причини за идване са множество. Много от тях използват България като транзитна държава, търсейки възможност за реализация главно в Западна Европа. Този факт създава предизвикателства за интеграцията им, като интеграционната политика на страната се сблъсква с множество трудности. В момента в България липсва цялостно разработена интеграционна политика и това е сериозен проблем за мигрантите.

Българският червен кръст активно работи за включването на мигрантите в обществения живот на страната. Една от инициативите е предоставянето на курсове по български език, които са достъпни за бежанци. През последната година само този фонд предоставя курсове по български език за 1390 бежанци. Този вид образователни програми им помагат да се адаптират по-лесно и да комуникират с местното население.

По нейните думи специално за бежанците от Украйна е била въведена практика, при която те могат да ползват правата на българските граждани в първите три месеца след пристигането си. Но те често са изправени пред предизвикателството да доплащат близо 50% от разходите по здравеопазване, което може да съставлява значителна финансова тежест.

Една важна точка, която трябва да се подчертае, е, че мигрантите имат и задължения, включително задължението да си плащат здравната осигуровка. Ако не го направят, те стават неосигурени и трябва да си покриват всички разходи за лечение сами, подчерта тя. 

Чуйте разговора в звуковия файл. 


Срещу този сложен фон на интеграционни и здравни предизвикателства стои Фондацията за достъп до права, която предоставя правна подкрепа на мигрантите. АдвМагдалена Митева от фондацията обяснява, че най-често мигрантите се свързват с тях във връзка с уреждането на статута им в България и оформянето на необходимите документи. Дори ако мигрантите пристигнат без документи, има процедура за кандидатстване за международна закрила съгласно българското и международно законодателство.

В предаването тя разказва, че Фондацията предоставя също и много информация онлайн, като има специална платформа, на която се публикува информация на девет различни езика. Освен това, те работят по разработването на алтернативни пътища, по които хората да могат да влизат легално в страната, за да се избегне нелегалната миграция и опасните условия, свързани с нея.

Международният ден на мигранта ни напомня за необходимостта от солидарност в отношението с хората, които са изправени пред трудни обстоятелства и се стремят към по-добро бъдеще. Важно е да продължим да работим за подобряване на условията за мигрантите в България и да им предоставяме съдействие в техния път към интеграция и законност.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година?

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт?  Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..

публикувано на 10.01.25 в 12:40

Доброволци на възраст 17-25 години стават вдъхновители за деца в центрове за настаняване

Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..

обновено на 10.01.25 в 12:35

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02