Образованието в България и по света се променя и развива с всеки изминал ден. За да разберем по-добре какво се случва в тази сфера, разговоряме с Антон Каро, университетски преподавател по физиология и биофизика, преподавател-сугестопед по испански, английски език, и фотограф, който може да ни предостави интересна интерпретация.
В интервюто с Каро той подчерта, че една от ключовите теми в образованието през последната година е увеличаването на броя на студентите, които избират да учат за учители и медицински специалности. Този феномен може да се обясни с различни фактори, включително социални и икономически условия, както и индивидуални мотивации на студентите. Например, Каро сподели опита си като асистент по физиология в Югозападния университет, където забеляза, че значителен брой студентки, обучаващи се за медицински сестри, имат желание да работят извън страната, предпочитайки Германия. Този феномен може да бъде свързан с по-добрите условия на труд и възнаграждение в чужбина.
Освен това, разговорът с Каро набляга на един факт, че значителна част от учители в България са в предпенсионна възраст. Това поставя сериозни предизвикателства пред образователната система, като се изисква подходящо планиране и инвестиции в привличането и обучението на млади учители, за да се запълни вакуумът, който би могъл да възникне след тяхното пенсиониране.
Също така Каро отбелязва, че младите хора получават дипломи, но невинаги търсят реализация в образователната система, или ако влязат в нея, остават за кратко. Този проблем може да бъде свързан с предизвикателствата пред училищата, недостатъчните стимули и възнаграждения за учителите, както и със социалните и икономическите трудности, пред които се изправят младите хора.
В крайна сметка, образованието е отражение на обществото, а обществото сме ние. За да подобрим образователната система и да осигурим по-добро бъдеще за нашите деца, е необходимо да работим заедно като общество, за да намерим решения на тези предизвикателства и да подкрепим развитието на образованието в България и по света.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg