Образованието в България и по света се променя и развива с всеки изминал ден. За да разберем по-добре какво се случва в тази сфера, разговоряме с Антон Каро, университетски преподавател по физиология и биофизика, преподавател-сугестопед по испански, английски език, и фотограф, който може да ни предостави интересна интерпретация.
В интервюто с Каро той подчерта, че една от ключовите теми в образованието през последната година е увеличаването на броя на студентите, които избират да учат за учители и медицински специалности. Този феномен може да се обясни с различни фактори, включително социални и икономически условия, както и индивидуални мотивации на студентите. Например, Каро сподели опита си като асистент по физиология в Югозападния университет, където забеляза, че значителен брой студентки, обучаващи се за медицински сестри, имат желание да работят извън страната, предпочитайки Германия. Този феномен може да бъде свързан с по-добрите условия на труд и възнаграждение в чужбина.
Освен това, разговорът с Каро набляга на един факт, че значителна част от учители в България са в предпенсионна възраст. Това поставя сериозни предизвикателства пред образователната система, като се изисква подходящо планиране и инвестиции в привличането и обучението на млади учители, за да се запълни вакуумът, който би могъл да възникне след тяхното пенсиониране.
Също така Каро отбелязва, че младите хора получават дипломи, но невинаги търсят реализация в образователната система, или ако влязат в нея, остават за кратко. Този проблем може да бъде свързан с предизвикателствата пред училищата, недостатъчните стимули и възнаграждения за учителите, както и със социалните и икономическите трудности, пред които се изправят младите хора.
В крайна сметка, образованието е отражение на обществото, а обществото сме ние. За да подобрим образователната система и да осигурим по-добро бъдеще за нашите деца, е необходимо да работим заедно като общество, за да намерим решения на тези предизвикателства и да подкрепим развитието на образованието в България и по света.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Много са приказките за братята в българската и световната литература и всяка има сюжет и поука. Двамата братя Марин и Димитър Трошанови са добър тандем – не само в семейството, но и професионално. "Работим заедно по общи проекти и се подкрепяме във всяко едно начинание", казва Марин. А Димитър отсича, че са добър тандем. Родени са в Бургас,..
В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът" – Кари Брадшоу. Но за разлика от съименичката си Джоана е родом от Бристол и заменя подредената Великобритания с малко живописно казанлъшко село, сгушено в Розовата долина. Джоана завършва..
В рубриката "Разговорът" ви срещнахме с Цветелина Терзийска, организатор на артсъбития, тя разказва за вдъхновението, трудностите и смисъла на нейната работа, както и за изборите в живота, които правим от вътрешна потребност. Тя е организационен психолог, а преди това се е занимавала със счетоводство и финанси. Споделеното от нея разкрива дълбокото..
Във Военната академия "Г.С. Раковски" бе представена книгата "Нашият поливагусен свят" на проф. Стивън Порджъс, която поставя на преден план революционната поливагусна теория – едно от най-значимите нови постижения в областта на психологията и физиологията. Тази теория вече намира приложение в множество дисциплини и научни публикации, като..
От 7 до 9 ноември в Берлин се провежда престижната "Берлинска седмица на науката", събитие, което обединява учени и специалисти от различни области в търсене на иновационни решения за съвременните глобални предизвикателства. Журналистът Ася Чанева, включила се директно от немската столица, разкри подробности за актуалната програма и основните..
След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се..
Художниците Цветелина Русалиева и Илиян Рач о в откриха съвместна изложба в галерията Аrea Contesa Arte в сърцето на Рим, която продължава до 10 ноември..
Ново партньорство стартират Българското национално радио и Софийският университет "Св. Климент Охридски". Ректорът на Софийския университет проф. д-р..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg