Зимата е най-подходящото време да отскочите до Тайланд. В "Покана за пътуване" изброихме девет правила, които ще улеснят пребиваването ви в далечната азиатска страна.
В Тайланд изповядват будизма и образът на божеството свято се уважава. Всеки акт на богохулство се наказва със затвор дори и за чуждестранни граждани.
Тайландците дълбоко почитат своя крал, кралицата и кралското семейство. За неуважение се смята дори хвърлянето на банкноти на земята, защото върху тях е образът на монарха.
Когато влизате в будистки храм, знайте, че шортите и мини-полите са забранени. Пред входа задължително трябва да свалите обувките си. Жените при никакви обстоятелства не бива да докосват будистки монах, да му дават пряко каквито и да било вещи или да получават нещо непосредствено от него.
Тайландките са много консервативни. Не ги докосвайте без тяхно съгласие.
Интимните отношения между мъж и жена не е препоръчително да се демонстрират публично. Монокините и пушенето на плажовете са забранени.
По традиция тайландците се поздравяват един друг с жеста "вай" – притискане на дланите една до друга пред гърдите. Ако някой ви приветства по този начин, вие сте длъжни да отговорите.
Тайландците се усмихват, за да изразят щастие и радост, да благодарят за дребна услуга, да отговорят на "вай" от малчуган и дори да се извинят за някое неудобство.
Не пипайте никого по главата, също така не рошете косата му. Главата е най-благородната част от човешкото тяло и се смята за кръвна обида.
Избягвайте да качвате краката си на масата по американски маниер. Никога не ги използвайте, за да посочите или докоснете която и да е част от тялото на човек. Това се счита за обида.
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg