Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Омразата срещу различния – начин на употреба

Снимка: Фейсбук

В герба на страната ни стоят три лъва. В хералдиката лъвът символизира силата, мъжеството, но и благородството. Пак върху герба ни (не само върху сградата на Народното събрание), стои и надписът "Съединението прави силата".

Ще ми се да вярвам, че и всички добре познават завета на Левски да бъдем равни с другите европейски народи и в държавата ни "Българи, турци, евреи ще бъдат равноправни във всяко отношение: било във вяра, било в народност, било в гражданско отношение, било в каквото и да е било"... С една дума от явно по-явно кратко и ясно сме заявили пред света кои и какви сме ние! Заявили сме ценностите, които са ни водили през всичките години от Освобождението насам. И сред тези ценности е Единството – единството, което е отвъд произхода, единството, което ни прави един народ. Та, заради всичко това е повече от странно защо в обществото ни все още се ширят дискриминацията, ксенофобията, антисемитизмът, расизмът и куп още "анти". Защо все още съществува омразата към различния? Преди дни по време на служба Софийската синагога беше облепена с некролози на Хитлер. За поредната проява на антисемитизъм у нас и за разрастването му по света разговаряме с Максим Делчев, председател на Централния израилтянски духовен съвет.

Освен антисемитизмът, в обществото ни непрестанно се вихри и антициганизмът. Затова в разговора включваме и Деян Колев,председател на УС на Центъра за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе". В края на 2023 година Центърът представи свое проучване за публичния образ на ромите в социалните медии. "Поне половината от материалите проявяват пряка омраза с използване на обидни и унижаващи изрази" казва Деян Колев.

Сред всички "-изми", които набират скорост в Европа днес, най-силно се вихри антисемитизмът. А той, заедно с всички останали прояви на омраза към различните, е една от характеристиките на фашизма. На 9 януари в Европейския парламент се проведе дебат на тема "Борба срещу възраждането на неофашизма в Европа". За неофашизма и неонацизма като  нови етикети на стари явления продължава разговорът ни с Максим Делчев.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Храм „Рождество Христово“ и Софийската синагога

Рождество и Ханука

Днес християните от цел свят отбелязват Рождество Христово, а довечера евреите   посрещат своя празник на Светлината – Ханука. И българи и евреи ще се съберат в своите храмове, ще запалят своите свещи, за да осветят те не само сградите отвътре, но и душите на вярващите... Какъв е за всяка общност празника и как различните софийски храмове събират..

публикувано на 25.12.24 в 09:45

При Дядо Коледа… през август

По Коледа всички погледи са вперени в Лапландия – мястото, където Дядо Коледа живее цяла година. Спазвайки веруюто да ви разказваме и за най-известните места от необичайна гледни точки,   ще ви представим родината на щедрия старец през  противоположния сезон - лятото. Биляна Траянова от предаването "Без багаж" е посетила селището на Дядо Коледа в..

публикувано на 24.12.24 в 18:10
Александра Русева, проф. Андреана Ефтимова, Венета Гаврилова, Невена Георгиева и Дарина Ангелова

Студенти коментират думите на 2024 година

Настроени за сериозна равносметка на събитията, белязали отминалите месеци, всяка година леко се озадачаваме от думите, избрани от големи световни речници и издателства като "дума на годината". Вторият поглед обаче и информацията за начина на избор хвърля върху картината друга светлина или най-малкото показва колко различни са вълненията на тези..

публикувано на 24.12.24 в 11:05

Космическата 2024 година

Надпреварата за Космоса е в разгара си и от научна гледна точка годината беше благополучна за космическите технологии и проучвания. Във "Време за наука" Никола Кереков представя най-важните акценти от Космическата 2024 година. Кой стигна до Луната,  какво се случи по пътя към Марс, как върви мисия Уран, кой свири на цигулка в Космоса и..

публикувано на 24.12.24 в 10:58

Японско горско къпане в Естония с д-р Павлина Михайлова

Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..

публикувано на 22.12.24 в 12:20