Библиотеката при НЧ "Съвременник-1986" в Пловдив набира дарения от книги на български и чуждестранни автори. За предпочитане е книгите да бъдат художетсвена литература. Единственото условие е изданията да са добре запазени и от прериода след 2014 година. Повече за кампанията и фонда на библиотеката разказва секретарят на читалището Вера Аврионова-Станджикова в ефира на предаването "Нашият ден".
Станджикова споделя, че кампанията възниква поради нуждата от подновяване на книжния фонд с търсени от читателите заглавия. По финансови причини читалището не смогва да закупи всички книги – български, чуждестранни, детски – към които потребителите проявяват интерес.
Секретарят на читалището обръща внимание на факта, че читалищните библиотеки не разполагат с голям капацитет, техният фонд се попълва предимно с художествена литература, като най-търсена, и има глад за нови заглавия.
Станджикова отбелязва добра тенденция: "За щастие се наблюдава голям ръст на четящите деца." Ето защо призовава всички желаещи да дарят включително и детска литература.
За читалището, което се намира в жилищен район "Тракия", неговият секретар с гордост заявява: "Имаме една изключително съвременна библиотека."
Станджикова пояснява, че НЧ "Съвременник-1986" разполага с електронен каталог, достъпен през всяко едно устройство за всеки читател, желаещ да провери наличието на дадена книга.
Гостът на рубриката "Времето на редактора" споделя, че кампанията е активна вече една седмица и засега протича успешно.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg