Земеделците, които са в протестна готовност, ще се срещнат днес с премиера Николай Денков и представители на министерствата на земеделието и на финансите. Това е втората среща в такъв формат за последните 7 дни и се очаква на нея да бъдат обсъдени конкретните ставки, с които държавата може да подпомогне различните браншове. Две групи задачи останаха нерешени след първата среща между земеделците, членове на Българската аграрна камара и представителите на правителството, проведена на 22 януари.
Преди днешната среща членовете на камарата трябваше да са получили анализите на агроведомството – кой сектор колко е пострадал от войната в Украйна и заедно да предложат варианти за решение. По неофициална информация, обаче до снощи никой от земеделците не беше видял анализа на министерството на земеделието, очаква се той да им бъде представен тази сутрин, часове преди срещата в министерски съвет, където пък се очаква, заедно с Министерство на финансите да се коментират шансовете е за подкрепа на различните сектори.
В ефира на "Нашият ден" Илия Проданов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите каза, че "никой не отива на такава среща с идеята, че няма да приключи успешно", но докато не приключи протестната готовност си стои. "Надявам се това днес да е последната среща", посочи още той.
По неговите думи това, което се случило от последната среща, до момента е, че са се разбрали да направят анализи сектор по сектор какви са финансовите резултати и загубите, за да може днес при премиера това отново да бъде представено.
В предаването информира още, че другото, което се случва тази седмица, е коментар по отделните закони, които са били написани в декларацията, за да се види "кой закон докъде е стигнал и какви са сроковете, които могат да се заложат, че ще бъде вкарани в пленарна зала".
Защо Законът за собствеността и ползването на земеделските земи, Законът за арендата, за браншовите организации и за аграрната камара са толкова важни?
По думите на Проданов тези закони са изключително важни, защото касаят ежедневната работа на всеки едни стопанин. Според него, ако трябва да се коментират отделно, Законът за собствеността и ползването например има изключително много неща, които трябва да се променят относно споразуменията и търговете, които се сключват.
В интервюто той акцентира още, че е много важно да се каже, че към момента земеделските производители не са предлагали текстове по закон. "Всичко, което се вдига като пушилка в момента, чрез него се опитва да се отклони вниманието от важните неща по декларацията, която сме описали", твърди той в "Нашият ден".
По думите му по Закона за промените в арендата няма "нито суров текст, нито готов текст". Споделя още, че по Закона за собствеността и ползата има има готови предварителни проекти за някои от текстовете, затова той ще бъде първият от предложените закони, който най-вероятно ще се предложи за обществено обсъждане.
"Първо, там са по-малко промените и второ, има по-малко засегнати страни. Докато при Закона за арендата всяка страна на монетата ще се обсъди внимателно, за да не остане засегнат никой – нито собствениците на земя, нито ние като ползватели“, посочва той.
Илия Проданов акцентира и върху друг проблем, свързан със Закона за браншовите организации. Според него не се обръща внимание този закон, а той е изключително важен. "Ако бъде приет, ще улесни взимането на решения на всяко едно ниво", посочва Проданов в интервюто.
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg