Концертът "Вокални нюанси" с участието на Тамара Ангеловска (сопран), Теодора Маркова (сопран), Божидар Пенев (баритон, контратенор), Теодора Иванова (тенор), на рояла – Марио Йоцов ще се състои на 16-и февруари от 19.30 в столичния музей "Борис Христов". В програмата ще бъдат включени оперни арии и песни от Хендел, Моцарт, Джакомо Пучини и още, разказва оперната северномакедонска певица и актриса Тамара Ангеловска:
"Много се радвам, че продължавам да се изявявам в България. Скоро имах участие и в Сърбия. Имам участия и в Италия. Но наистина любима ми е София, както и Скопие. За мен е естествено мястото, на което съм получила образованието си, а именно България, да бъде и място, където се изявявам. Все по-интересни са ми проекти, в които има театър и опера като колаборация и в момента работя над точно такъв проект. Забелязвам, че все по-често публиката в операта, а и в театъра е по- млада и това много ме радва."
Тамара е завършила оперно пеене и магистърска степен по "Театрално изкуство" в Нов български университет. Споделя, че едно от най- големите ѝ предизвикателства като оперна певица е било да пресъздава актьорски своите роли и днес със смелост го прави и импровизира. На театрална сцена можем да я гледаме в "Проблем" на 24-ти февруари 2024 година. Представлението е по разкази на Чудомир, с режисьор Стефан Милков. Ангеловска е участвала е и в "12 разгневени жени" в Нов български университет. Тамара има много успешни роли като оперна певица из цяла Европа, участва в премиера на "Дон Жуан" в Италия, има соло рецитали в Рим, концерти и рецитали в Рим и Скопие. Смята, че изкуството на един творец трябва да се развива глобално, и че артистите са хората, които строят мост между различните култури и държави.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg